צילום: יורם כהן היוזמה להפקת טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה ביישוב כפר זיתים הייתה חיובית. ההכנות נעשו בקפדנות, הכול היה מוכן, עד שהתברר כי אין מי שיוריד את הדגל לחצי התורן. הפתרון שנמצא הרס את הכול. נער בן 14 הולבש במדי צה"ל, בצורה לא מדוגמת, ונשלח להוריד את הדגל לחצי התורן. הוא לא כל כך הבין מה הוא אמור לעשות, ולטענת נוכחים בטקס, פסע בצורה מרושלת והפך את האירוע למביך ומעליב. הקהל שנכח באולם לא האמין למראה עיניו: "זו הייתה הפקה מבודחת", אמרה תושבת המקום.

לא מכובד
כמו בכל שנה גם השנה תוכנן בכפר זיתים שבגליל התחתון טקס יום הזיכרון. מארגני הטקס היו האחראים על כתיבת הטקסטים להקראה. תושבים הגיעו בשעה המיועדת והאולם התמלא עד אפס מקום.

בני היישוב החלו בטקס, הם קראו מילים של כבוד, שרו לזכרם של הנופלים, סיפרו את סיפור חייהם ומותם של בני היישוב שנפלו במערכות ישראל. את הקהל אפפה תחושת גאווה שסיפורם של הנופלים אינו נשכח, שזוכרים ולא שוכחים ובעיקר שמכבדים את המעמד היום וסמליו.

על פניו הכול התנהל כשורה ללא שינויים דרסטיים, השחקנים עלו אחד אחרי השני בזמן שנקבע להם. המוסיקה התנגנה ללא שינויים ובמצגת הוצגו תמונותיהם של הנופלים. בשלב שבו נהוג להוריד את הדגל לחצי התורן, אקט סימבולי המסמל יום אבל לאומי, בדרך כלל חיילים מצבא הגנה לישראל מורידים את הדגל ומצדיעים לו. רגע זה נחשב לשיא בטקסי יום הזיכרון, כאשר רגע אחרי עומדים כולם דקת דומייה לזכר הנופלים.

באופן מפתיע לעיניהם המשתאות של הנוכחים עשה צעדיו לקדמת הבמה נער כבן 14, תושב היישוב. הוא גרר רגליו כדרכם של צעירים, חצי מבודח מחופש בתחפושת חייל, מכנס וחולצה ירוקים. הופעתו מרושלת ומביכה כמובן ללא דיגום צה"לי כמו כומתה, נעלי צבא ותג יחידה. הוא המתין להוראה של מארגני הטקס שתואמה מראש.

"המארגנים הסתכלו בשעון ונתנו את האות לנער בתחפושת החייל והוא הוריד את הדגל וגלגל עיניו אחר תגובות הקהל הנלהבות", כתב אחד התושבים לאחר הטקס, "הדממה של הנוכחים הייתה חדה כתער. דרוכים שפשפו עיניים לוודא שאכן הם עדים למחזה אמיתי וכשהבינו שהביזיון הוא חלק מתסריט מתוכנן שמו פעמיהם לכיוון היציאה כואבים והמומים מחוסר הכבוד".

תושבת המקום עופרה חגב'י שנכחה בטקס הוסיפה: "אני וקהל הצופים לא האמנו למראה עינינו. ילד קטן לבוש במדים שמגיעים לרצפה, מוריד את דגל ישראל ללא הצדעת כבוד, ובחוסר ידיעה והבנה למעמד בו הוא נמצא".

תושב ותיק שסרב להזדהות אמר: "נראה כי למרות הרצון הטוב שהיה למארגני הטקס, ההפך הוא התוצאה. בקהל ישבו שני חיילים שיכלו לבצע את הפעולה בצורה מכובדת ואחראית. אני בטוח שהיה ניתן לחסוך את הפשלה הגדולה הזו אם היו מבקשים סיוע מחיילים".

המשפחות נפגעו
בשיחה עם תושבים השבוע עולה כי חוסר שיקול הדעת בהחלטה לתת לילד להוריד את הדגל לחצי התורן פגע מאוד במשפחות וגרם למבוכה רבתי ועוגמת נפש. לטענתם, היה ניתן לוותר על הסמליות ואות ההזדהות עם זכרם של החללים, ואם לא נמצא חייל לוותר על הורדת הדגל ובכך לחסוך את אי הנעימות שנוצרה.

"אין לי תלונות כלפי ילדי היישוב, אבל היה מקום לכך שהמארגנים יכלו למצוא פתרון מהיר כמו שליח ציבור או יו"ר הוועד ביישוב, סוג של אדם שבהעדר חייל או לסירוגין סמכות פורמאלית בוגרת שברור לה גודל המעמד וחשיבות הטקס והקודים הנהוגים ומקובלים בו, יוכל לפעול ממקום של נציג העם נציג היישוב ולכבד את המעמד והאקט", אמר אחד התושבים.

אמו של אחד הילדים שהשתתף בטקס אמרה: "הייתי עדה לכל החזרות שהילדים עשו יחד, ושוחחתי עם הבן שלי לא פעם
על כך שצריך לזכור ולא לשכוח את אותם הגיבורים שחרפו נפשם בשביל מדינת ישראל ובשביל שאנחנו נישן בשקט בלילה. חורה לי לדעת שהטפל הפך לעיקר. אם לא היה מתקיים הטקס אז היו כועסים שאין תרבות ביישוב".

מארגנת הטקס אמרה בתגובה: "ילדי היישוב נרתמו למשימה ברצון רב, אין טעם להשמצות של המבקרים שהגיעו למתוח ביקורות במקום להחמיא לילדים שפעלו מתוך כבוד לחללים ולמשפחותיהם. כאות הזדהות עם הנופלים החלטנו להוסיף את המחווה של הורדת הדגל לחצי התורן. הילדים התחפשו לחיילים במהלך הטקס והקריאו קטעי קריאה, לכן לא היה פגם ולו מעט בכבודם של חללי צה"ל.

"לא חיפשנו תושבים מהיישוב. הוחלט עוד מראש שהילדים יבצעו את כל המטלות שנקבעו. חיילים בסדיר לא היו בטקס ובגלל שהילדים שהציגו לבשו מדי זית כאות הזדהות עם החללים, היה ראוי כי נער, גם אם הוא מחופש לחייל במדי זית, יוריד את הדגל לחצי התורן".

יו"ר הוועד, רמי גולן, אמר שמדובר באנשים משועממים שמבקשים לפגוע ביישוב. "זה המקום להוקיר תודה לאנשים שדואגים שמדי שנה יתבצע טקס לכבוד חללי צה"ל", אמר גולן, "כמה עצוב לדעת שברגעים הללו יושבים בקהל