צילום: אביהו שפירא ראש המועצה האזורית הגליל העליון, אהרון ולנסי, מוביל מהלך של גידול דמוגרפי בקיבוצים עד ל-1,000 איש בכל יישוב.

תוכנית ההרחבות הקהילתיות של הקיבוצים בגליל העליון הייתה מבחינות רבות קרש הצלה ליישובים שהלכו, התרוקנו והזדקנו. הקיבוץ במתכונתו המסורתית לא היה מסוגל למשוך אוכלוסייה חדשה. הדור הצעיר עזב ברובו, לכן לא היה מנוס משינוי המתכונת. תהליך ההרחבה של השכונות הקהילתיות, שהתקיים במקביל לתהליכי ההפרטה בקיבוצים, נתקל בלא מעט קשיים והתנגדויות, אך למרות זאת המשיך לאורך כל העשור האחרון.

עד לא מזמן ההנחה הייתה שקיבוץ במתכונתו הקהילתית החדשה יכול להתנהל באופן טוב למדי, כאשר הוא מונה בין 500 ל-700 נפש. כעת מעוניין ולנסי להוביל את הקיבוצים ליעד של 1,000 נפש. "זו המסה הקריטית הנדרשת על מנת שיישוב יוכל להתנהל באופן מוצלח בהיבט הכלכלי והחברתי", אמר ולנסי, "חשבנו בעבר שאפשר להסתפק בפחות, אבל המציאות הוכיחה שזה קשה".

מנגד יש קיבוצים שמבקשים לשמור על אינטימיות, להסתפק רק בבנים חוזרים, אבל נראה כי כבר לא ניתן לעצור את התהליך. "יכול להיות שיש אנשים בקיבוצים שחשים איום בכך שתושבי ההרחבות הופכים לרוב, אבל אני לא רואה בזה בעיה", אמר ולנסי. "יש מקום לכולם, וצריך רק לבנות את המנגנונים שיאפשרו לכולם לחיות באופן הרמוני כקהילה אחת.

"ליישוב כפרי יש הוצאות קבועות שאינן קשורות לגודלו, וכאשר הוא קטן מדי ההוצאות האלה מתחלקות על פחות אנשים והנטל הוא גדול יותר. ביישוב שמונה בסביבות 1,000 איש, ניתן לתת רמת שירותים גבוהה יותר באותו מחיר. גם מבחינה חברתית חשוב שתהיה קהילה חזקה, שיש בה הרבה כוחות".

ההרחבות הקהילתיות בקיבוצי הגליל העליון משכו אליהן לא רק תושבים מחוץ לאזור, אלא גם תושבים שגרו בקרית שמונה. הדבר יצר בעבר מתחים בין הנהגת העיר לבין המועצה האזורית. גם קרית שמונה מעוניינת להתרחב. מגעים בנושא החלו בין העירייה לבין המועצה האזורית. אבל ולנסי מעדיף שהמגעים יהיו הרחק מהתקשורת.

"אני סבור שזה לא יהיה נבון לסנדל את עצמנו על ידי הצהרות לתקשורת. אני בהחלט מכיר בכך שקרית שמונה כעיר צריכה להתרחב. לשם כך צריך לבדוק את הנושא לפרטיו בפורום משותף. צריך לראות מהן עתודות הקרקע שקיימות כיום בעיר, ואיזה תוספת נדרשת. לדעתי אין מקום לחידוש פעילות המנחת בקרית שמונה, ואפשר להפנות חלק מעתודות הקרקע באזור הזה למגורים".

במצב הכלכלי הלא מזהיר, איך בדיוק תבטיח עבודה לתושבים החדשים?
"אני מאמין כי דווקא במצב הנוכחי של משבר כלכלי עולמי אנשים בוחרים לעשות שינוי בחיים ומנסים להגשים חלום לעבור לחיות בגליל, בסביבה קהילתית יותר. בכל אופן, אנו מקימים בימים אלו מחלקה חדשה במועצה, כבר נבחרה מנהלת והיא מתחילה לעסוק בפיתוח אפשרויות התעסוקה, בחיבור בין אנשים שיגיעו לאזור ובין מעסיקים פוטנציאליים ובמקביל אנו מקדמים את הקמת בית הספר לרפואה ומכון מחקר, שיניב בעוד כמה שנים עשרות ואולי מאות משרות חדשות ואיכותיות באזור.

"מי שעוסק בפיתוח אזורי יודע שמדובר בתהליך של ביצה ותרנגולת. ככל שיבואו יותר אנשים, כך יתפתחו יותר משרות ויותר מקומות עבודה חדשים. ככה אני מאמין וכך אני רואה שקורה במציאות. אנשים עוברים לגליל ומביאים איתם את מקורות הפרנסה שלהם, בין אם זה משרד של עורכי דין, רואי חשבון או אדריכלים ובין אם זה משרדי פרסום ובתי דפוס. זה קורה אם מאמינים ומכוונים ומתאמצים להצליח. אני לא מתעלם מהקשיים שיש בדרך ומהמנטאליות האחרת של הגליל לעומת המרכז, אני מודע לבעיות ואני לא מפחד מהן, אני מתבונן קדימה ומצליח לראות את ההצלחות ואת הצדדים החיוביים שקורים לאנשים שמצטרפים אלינו".

כמה תושבים יהיו כאן ב-2020?
"22 אלף לפחות". (לעומת 16,200 תושבים כיום).