צילום: יורם כהן יו"ר ארגון הדייגים בטבריה, יעקב פדידה, שוקד בימים אלו יחד עם חברי הארגון על תביעה כנגד משרד החקלאות בעקבות החלטה שהתקבלה בתחילת שנת 2008, לפיו הצהיר המשרד על יום שבתון בו נאסר הדיג באגם. לדברי הדייגים, החלטה זו גרמה לנזקים כלכליים חמורים, ואף פגעה באופן ישיר ב-20 אחוז ממשכורתם החודשית. כעת לאחר שההחלטה לא הוכיחה את עצמה אלו מתאגדים יחד ובתיאום עם יו"ר הארגון במטרה לקבל פיצויים על תקופה של חצי שנה בה חל איסור מוחלט על דיג באגם.

כזכור, בתחילת שנת 2008 הוחלט במשרד החקלאות על יום שבתון בו חל איסור מוחלט לדוג בכינרת. היום שנקבע היה יום שלישי למשך כחצי שנה. הסיבה להחלטה הייתה הידלדלות הדגה בכינרת ובירדן.

ההחלטה של המשרד עוררה את זעמם של הדייגים, אולם למרות שלא התקבלה בברכה בקרב הדייגים, אלו דאגו לכבד את ההוראה שניתנה מגבוה בשל המטרה המשותפת שנועדה לאושש את מלאי הדגה. בשיחה עמם השבוע טענו הדייגים כי ההחלטה הייתה שגויה עוד בתחילתה, שכן מלאי הדגה לא התאושש כלל, אלא להפך הידלדל יותר.

אבי טולדנו, דייג ותיק, סיפר השבוע: "המצב הולך ומידרדר. אנו דורשים פיצויים על החצי שנה בה ישבנו בבית. כפי שניתן לראות צעד זה לא היטיב עמנו".

ענף הדיג בטבריה מונה כ-280 דייגים. הנתון הפחות מעודד הוא שרובם בעלי משפחות וזהו מקור הפרנסה היחיד שלהם. היום יותר מתמיד הם דורשים את הזכויות שמגיעות להם ולא מוכנים לוותר על כספי הפיצויים. "זה הזמן לפעול מהר וחכם לפני שיהיה מאוחר, ונישאר ללא פרנסה", הוסיף טולדנו.

יו"ר הארגון, יעקב פדידה, אמר בתגובה: "המטרה הכלכלית היא לייצב את מצבם של הדייגים. נגיש תביעה לבית המשפט על מנת לקבל את כספי הפיצויים. הגיע הזמן שכולם יכירו בדייגים כעובדים רגילים לכל דבר, בעלי זכויות שווים במדינת ישראל ללא אפליות".

בחירות בפתח
בתקופה הקרובה יתקיימו בחירות לתפקיד יו"ר ארגון הדייגים בטבריה. למרות השתלשלות האירועים האחרונים בארגון שנמצאים בעיצומם, הודיע השבוע יעקב פדידה כי אין בכוונתו להמשיך בתפקיד. "אני מכהן בתפקיד בהתנדבות למעלה מתשע שנים, במהלכן השתדלתי לעשות את הכי טוב למען ארגון הדייגים שקרוב לליבי, תמיד אמשיך לעזור ולעודד את הארגון בדרך שלי".