צילום רפרודוקציה: יורם כהן עיריית טבריה, שהורשעה ברשלנות במקרה הטראגי בו נהרג עידן ממן, פירקה גן שעשועים שהקימה לזכרו לפני שנה בשל ליקויי בטיחות. אלא שלמרות הבטחותיה להעביר את הטיפול בהנצחה של הילד לוועדת אותות וסמלים, טרם עשתה משהו בעניין. ההורים, שלא עניין הגן חסר להם אלא ההתעלמות מזכר בנם, כואבים ומיואשים.

בתחילת חודש נובמבר 1991, אירע המקרה המצער בו עידן ממן (7) ז"ל נמחץ למוות על ידי צינורות בטון כבדים שהיו מונחים באין מפריע ברחבי שכונת ויצמן בטבריה עילית. כתוצאה מעבודות הבנייה של עובדי עיריית טבריה, תשעה טון של צינורות ענק בקוטר של עשרה צול ובאורך 12 מטרים נותקו ממקומם והונחו על מדרכה למשך שלושה חודשים לצורך החלפת צנרת המים באזור.

לפני כ-10 שנים הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את מהנדס מחלקת המים וראש צוות במחלקת עיריית טבריה בגרימת מוות ברשלנות.


המקום בו היה גן המשחקים (צילום: יורם כהן)

בעקבות האסון החליטה כאמור העירייה ומי שעמד אז בראשה, יוסי פרץ, להנציח את זכרו של עידן על ידי הקמת גן שעשועים בסמוך לביתו בהשתלבות של רחובות ויצמן ושז"ר בשיכון ד' בעיר. הגן היה אות זיכרון והזדהות של העירייה עם הכאב של המשפחה.

ילדי השכונה נהגו לבלות מדי יום ולשחק במתקני השעשועים בגן, אך למרות זאת לפני כשנה הוחלט בעירייה להסיר את המתקנים וגם את השלט לזכרו של עידן ממן ז"ל, בטענה כי נמצאו ליקויים חמורים במתקני המשחקים.

"עיריית טבריה לא טרחה להודיע לי על פינוי הגן. חורה לי לדעת כי הגן ששימש גם זיכרון וגם מקום בילוי לילדים נמחק מהשטח", אמרה השבוע האם, דינה.

המשפחה פנתה בדרישה לעירייה להבין מדוע גן המשחקים הושבת ושלט הזיכרון של בנם הושמט, וזו השיבה כי "לא נמצאה התחייבות מצד הרשות להנצחת שמו של עידן ז''ל. הרשות תשקול בחיוב את המשך הנצחתו של עידן ז''ל".

לטענת האם, אפשר היה למצוא פתרון הולם לנושא הרגיש. "אני לא דורשת גן משחקים מפואר, אלא רק זיכרון קטן לילד שכל כך אהבתי ונקטף בטרם עת".

מעיריית טבריה נמסר: "הרשות תשקול בחיוב את המשך הנצחתו של עידן, כאשר לצורך קידום הנושא ובהתאם לנהלים, על המשפחה לפנות כנדרש ובכתב לוועדה לשמות אותות וסמלים".

הכתבה המלאה תתפרסם בסוף השבוע ב'ידיעות טבריה'