צילום: יורם כהן סטודנטים ערבים ויהודים השתתפו השבוע ב'מפגש אביב' שהתקיים בשבוע שעבר בקיבוץ גינוסר, ובמשך שלושה ימים דיברו ויצרו אומנות.

'מפגש האביב' הוא תוכנית ייחודית המתבססת על מפגש בין אמנים ערבים ויהודים יחד. המפגש נבנה בתהליך חינוכי, חברתי ואמנותי שנמשך לאורך השנה ושיאו באירוע בן שלושה ימים בקיבוץ. הוגה הרעיון בעבר היה ח"כ יגאל אלון ז"ל ממייסדי הקיבוץ, שהיה מקיים את המפגש בחורשת גינוסר במשך 25 שנה ברציפות. למפגשים היו מגיעים כאלף מידידיו הערבים מכל רחבי הארץ, אשר באו ללחוץ את ידו לברך ולהתברך. עם פטירתו נפסק המפגש ולפני מספר שנים החליט הקיבוץ להחזיר עטרה ליושנה.

יוזמי המפגש ניצה קפלן והמנכ"ל ניר רוטנברג הסבירו את מהות האירוע: "לאורך השנים מפגש האביב הוא כוח מחבר ומקרב בעל איכויות אנושיות עמוקות. מיקומן של היצירות מדגיש ביטוי לכיבוד והערכה הדדית, מתוך אמונה שהגרעין האנושי הטמון בתוכנו יהודים וערבים כאחד, הוא המנווט ומניע את דרכינו למען חיים משותפים ועתיד טוב יותר בארץ הזו".

באירוע השנה השתתפו 24 סטודנטים ממכללת אורנים וממכללת עמק הירדן. ישראל עובדיה סטודנט שלקח חלק במפגש סיפר: "המפגש הנוכחי פותח את הלב, נותן אפשרות להכיר את האדם עצמו ללא סטיגמות ערבים – יהודים. אומנות היא שפה בין לאומית שדרכה ניתן להגיע לתוצאות כאשר מדובר בהיבט החברתי תרבותי זו אכן דרך שממנה אפשר להתקדם, אנחנו שני עמים שגרים בשכנות אחד עם השני, אבל רחוקים זה מזה שנות אור, היצירה משפיעה ותורמת לקרבה בינינו ללא מגבלות השפה הרקע והלאום".

חאלד פוארסה סטודנט ערבי סיפר כי המפגשים בין שני העמים יוצרים השראה: "אחרי שאתה נפגש עם סטודנטים ותלמידים יהודים אתה למד על אורח חיים ותרבות שונה, אני יכול לציין כי זהו מפגש שגורם להשראה והנאה יחד".

עוד יבוא השלום?
ישראל: "אני בעד שהמפגש ילך ויגדל. אני רואה בזה הרבה תקווה, כך נוכל לחבר בין האנשים ולהוביל למקום בטוח יותר".
חאלד: "אני מאמין בדו קיום ובשלום עולמי. אומנות זו פילוסופיה אחת שלמה, דרכה ניתן לבטא רגש ללא מילים וכך להשפיע על שני העמים".