צילום: דודי ועקנין המועצה האזורית גולן פרסמה בשבוע שעבר הזמנה לכלל תושבי הגולן לאירוע חגיגי שמתוכנן להיערך ב-04 ביוני 2009 באמפיתיאטרון חדש שהוקם ליד קיבוץ אפיק. באירוע מתוכנן טקס הענקת תואר יקיר הגולן, כאשר במועצה האזורית החליטה להעניק את התואר לשר החקלאות, שלום שמחון. אבל יש מי שמרימים גבה וטוענים שהשיקול הינו פוליטי כלכלי בלבד.

"אות יקיר הגולן", כך נכתב, "מוענק לשר שלום שמחון, שר החקלאות ופיתוח הכפר, על תרומתו רבת השנים לקידום ההתיישבות הכפרית והחקלאות בגולן". בעקבות ההזמנה הזו הפיץ אבי זעירא, תושב קצרין, מכתב לתושבים ולראש המועצה האזורית אלי מלכה. במכתב מותח זעירא ביקורת קשה על ההחלטה לבחור דווקא בשמחון.

זעירא סבור שאי אפשר להשוות את שמחון לאנשים שקיבלו את התואר בעבר, כמו חברי הכנסת שלמה הלל, שושנה ארבלי אלמוזלינו או אביגדור קהלני, שהיו מסורים לשמירה על הגולן בריבונות ישראלית בכל נפשם ומאודם. "הנה לאחרונה", כותב זעירא, "אנחנו עדים להתדרדרות ברמתם של מקבלי התואר עד כדי פגיעה חמורה במעמדו והפיכתו לאתנן פוליטי. בשנת 2006 קיבל את התואר שר האוצר דאז אברהם הירשזון, וכולנו יודעים איפה הוא היום. מקרה זה היה צריך להדליק נורות אדומות אצל מקבלי ההחלטות בגולן, אולם נראה שלא כך קרה.

"המועמד הבא לתואר, שלום שמחון, הוא פוליטיקאי מן השורה של מפלגת העבודה, שבזכות התמקצעות בתחום הפוליטי הצליח לטפס במעלה הסולם ולהגיע למשרת שר החקלאות. אין כל ספק שהוא עושה את עבודתו נאמנה, וסביר להניח שגם חקלאי הגולן נהנים מכמה מפעולותיו, אולם על כך הוא מקבל משכורת, ולא מגיע לו כל פרס על עבודתו השוטפת. שלום שמחון גם לא הופיע מעולם כתומך נלהב וגלוי של ההתיישבות בגולן ושל שמירת הגולן בריבונות ישראל".

למרות שהוא עצמו עמד פעם בראש ועד יישובי הגולן ומכיר היטב את הדילמות של המאבק על הגולן, זעירא עדיין סבור שצריך לעשות רוויזיה רצינית בנושא הענקת התואר הנכבד, להוציא ממנו את הפוליטיקה, ולהעניק אותו לאנשים מן השורה שתרמו תרומה ייחודית. "הייתי רוצה לראות בין המועמדים מדענים שהביאו לפריצת דרך בחקלאות, חקלאים שפיתחו זנים מיוחדים, יזמי תיירות חדשניים, מחנכים, תעשיינים מצליחים וכך הלאה. המועמדים יכולים להיות הן תושבי הגולן והן אחרים, והם ייבחרו על ידי ועדה ציבורית".

הביקורת של זעירא אינה רק על מי שבחרו, אלא גם על איך שהתנהלה הבחירה. "ככל הידוע לי, לא הוקמה ועדה ולא נעשתה עבודה רצינית, אז חבל על כל הטקס הזה, זה רק מבזה אותנו".

מהמועצה האזורית גולן נמסר: "לאחרונה התבשרנו על אישור תוכנית הגדלת תקן נחלה על ידי שר החקלאות שלום שמחון. לפני כשנתיים יזמה המועצה מהלך בשיתוף עם הוועדה החקלאית גולן, להגדלת תקן נחלה על מנת לאפשר לחקלאי הגולן ולבני הגולן להתפרנס בכבוד מפרי האדמה, וכן לפתוח מאות נחלות חדשות למשפחות נקלטות, ובכך לאפשר את המשך אכלוס הגולן וקידום החקלאות, מהלך זה אינו מובן מאליו.

"שר החקלאות נרתם במלוא המסירות לקדם את היוזמה מתוך אהבת הגולן והבנה, כי יוזמה זו תהווה פריצת דרך ומנוף משמעותי לפיתוח ההתיישבות הכפרית ולקידום וחיזוק החקלאות. פעילותו רבת השנים למען ההתיישבות הכפרית בגולן והחקלאות שהיא מקור לחמנו ופרנסתנו, ראויה להכרה, להערכה ולתודה. ההחלטה הובאה לידיעת מליאת המועצה".

תגובת דוברת שר החקלאות, טל כרמי: "ההחלטה להעניק את תואר יקיר הגולן לשר שמחון התקבלה על ידי המועצה האזורית גולן, ללא כל מעורבות של השר או מישהו מטעמו. השר שמח על החלטה והוא מוקיר מאוד את ההתיישבות בגולן. ייתכן וכותב המכתב לא מכיר לעומקה את פעילותו של השר למען חקלאי הגולן ותושבי הישובים הכפריים הנמצאים תחת אחריותו, אך זכותו לומר את דעתו".