צילום: אביהו שפירא במשך שמונה שנים שימשה ל' (השם המלא במערכת) כמנהלת באחד מסניפי פלאפון בצפון. במהלך אותן שנים היא זכתה להערכה רבה ולאותות הוקרה והצטיינות. ברגע בו החליטה לשים קץ להטרדות מהן סבלה בעבודה, השתנה היחס אליה והיא פוטרה. מאז ניהלה מאבק עיקש לטיהור שמה, והשבוע קבע בית המשפט שחברת פלאפון תשלם לה פיצויים בסך 300 אלף שקלים.

ל' החלה את עבודתה בפלאפון כנציגת שירות, והתקדמה בסולם התפקידים עד שהגיעה לדרגת ניהול. "הייתי מזוהה טוטאלית עם החברה. גם היום, אם יקראו לי לשוב לעבודה בחברה, אני אתייצב, המדים עם הסמל עדיין מקופלים ומגוהצים בארון שלי", סיפרה השבוע.

המזל הרע של ל' החל כאשר עובד בכיר בחברה החל לחזר אחריה, ולזרוק לעברה הערות מיניות בכל הזדמנות שפגש בה ואף הצעות מרומזות לקיים איתו יחסי מין. העובד הבכיר לא היה מנהלה הישיר של ל', אבל בכל פעם שהייתה מגיעה לישיבות בתל אביב במשרד הראשי, היה מנצל את ההזדמנות. לעתים הוא היה מגיע גם לסניף בצפון, וגם שם הסיפור היה דומה. בעדותה בבית המשפט סיפרה: "הוא אמר דברים שלא משתמעים לשני פנים. לא כל גבר בבניין היה מחמיא לי בשיחה על גודל החזה שלי ואיך שאני נראית".

כשעורכי הדין של חברת פלאפון שאלו אותה במשפט, מה הייתה תגובתה למעשיו, היא ענתה: "מה הייתה יכולה להיות התגובה שלי? השפלתי מבט והמשכתי. לא נלחמתי בזה כי ידעתי שאם אעשה זאת אמצא עצמי בחוץ, וידעתי שאני לא יכולה להיות בחוץ כי אני מפרנסת יחידה".


ל'. "השפלתי מבט והמשכתי" (צילום: אביהו שפירא)

המקרה המוחשי ביותר עליו העידה ל' אירע בחודש מאי 2004 במהלך טקס השקת מותג חדש של פלאפון בסופרלנד בראשון לציון. "בעוד אני עולה במדרגות, הוא תפס בזרועי בכוח, הסתכל לכיוון החזה שלי ואמר לי, 'יא חביבי, איזה גודל...עכשיו שאת גרושה אפשר חופשי...'".

ל' הייתה במצוקה גדולה מאוד, ואז החליטה לפנות למנהלת האזור. יחסיה של ל' עם המנהלת היו קרובים מאוד, למרות שהייתה הבוסית שלה. ל' קבעה עמה פגישה באופן פורמאלי ובמהלכה היא סיפרה לה על אירועים שונים, בהן הוטרדה על ידי העובד.

עדותה של מנהלת האזור בבית המשפט הייתה קריטית, משום שמרגע של' שוחחה איתה, ולמעשה הגישה תלונה רשמית על הטרדה מינית, היה עליה לפעול כנדרש על פי החוק, וליידע את הדרגים הבכירים בחברה. בפועל היא לא עשתה כן, וגם לא העבירה לל' סיכום שיחה. כל מה שעשתה היה להתקשר לעובד ולבקש ממנו שיתרחק מל'.

זמן קצר לאחר שהבוסית של ל' פנתה לעובד, החל העובד להתקשר אל ל' ואיים כי ידאג לפיטוריה. כמו כן, טענה ל' כי
התבקשה לא לערב גורמים בכירים יותר בחברה בעניין.

לאחר של' העיזה להתלונן נגד העובד הבכיר, החל האיש לממש את איומיו ולפעול לפיטוריה מהחברה. לצורך כך יצר קשר עם שלושה אנשים שהעידו כי פעלה בניגוד לנוהלי החברה. בין העדויות השונות להן דאג העובד היו גם כאלה שהדביקו לל' רומנים עם אנשים נשואים ובגידות. אחד העדים ציין, כי הונחה לומר דברי שקר על מנת של' תפוטר מעבודתה ובתמורה יקבל 2,500 שקל על העדות ו-1,600 דולר בגמר החקירה.

תגובת חברת פלאפון: "פלאפון רואה בחומרה רבה את נושא ההטרדות המיניות, פועלת באופן עקבי למניעתן ומשקיעה רבות בהדרכות בנושא. העובדת לשעבר פוטרה לפני כ-4 שנים, בנסיבות של הפרת אמונים חמורה ונושא ההטרדה הועלה בפני החברה רק בשלב שלאחר פיטוריה בפועל, במסגרת הליך משפטי בו נקטה כנגד פיטוריה.

"באשר לעובד, מהעובדות שברשותנו עולה תמונה שונה מזו המשתקפת בפסק הדין. בית הדין האזורי הגיע למסקנה מוטעית לטעמנו, וזאת לאחר שפסק הדין נלמד לעומק, ובכוונתנו לערער עליו בבית הדין הארצי לעבודה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות קרית שמונה"