צילום: שרון צור חברת הכנסת ליה שם טוב מנצרת עילית פנתה השבוע למנכ"ל הסוכנות היהודית, משה ויגדור, בעקבות כוונת הסוכנות לסגור את משרד הקליטה בעיר.

שם טוב, המשמשת כיו"ר ועד עלייה, קליטה ותפוצות בכנסת, אמרה כי נודע לה על כוונת הסוכנות לסגור את מרכזי הקליטה בהרבה ערים, כאשר המרכז בנצרת עילית הינו בין הראשונים.

המרכז פועל בעיר משנת 1964, ובעברה קלטה העיר עלייה רבה, כאשר רק בשנת 1990 נקלטו בעיר 25 אלף עולים חדשים וזה מה שגרם להכפלת התושבים בה. אך מאז העלייה אינה אותו הדבר. "נכון שאין עלייה כמו בשנות ה-90", אמרה שם טוב, "אבל מגיעים עולים וגם סטודנטים בשיתוף עם מכללת עמק יזרעאל ויש כל מיני תוכניות שעדיין קיימות, בהן פעילויות חשובות ובהן תוכניות CNC, קדמ"א סל"ה ופעילויות נוספות בשיתוף סטודנטים ישראלים המתגוררים במקום ותורמים לחינוך בקהילה. אני חושבת שזו טעות גדולה של הסוכנות. פניתי למנכל הסוכנות ואני מחכה ממנו לתשובה".

עוד הוסיפה שם טוב: "אנחנו פועלים שצעירים יגיעו לנצרת עלית, אבל לא ייתכן שאם יגיעו עולים וקבוצות נשלח למקום אחר. אם יחליטו לסגור אנחנו נעשה הכול כדי לא לתת לזה לקרות".

שם טוב עלתה לארץ בעלייה הגדולה של שנות ה-90, ומאז היא מתגוררת בנצרת עילית. "גם היום, כחברת כנסת, לא עזבתי את העיר ואני חוזרת לעיר אחרי שעות העבודה. אני אוהבת את נצרת עלית וחשוב לי שאנשים צעירים יגיעו אלינו".

תגובת הסוכנות היהודית: "במסגרת תכנית התייעלות אשר עורכת הסוכנות היהודית בתחומים שונים, החליטה הנהלת הסוכנות היהודית להיערך לשינוי ייעודו של מרכז הקליטה בנצרת עילית.

במסגרת תהליך ההתייעלות מיישמת הסוכנות היהודית את השיטה החדשנית של הקליטה הישירה, שלפיה מתבטל שלב הקליטה במרכז קליטה והעולה החדש מגיע ישירות לקהילה שבה הוא מבקש להיקלט.

"במקביל השקיעה הסוכנות היהודית כספים בשיפוץ מרכזי קליטה ברחבי הארץ (למשל בכרמיאל) כדי לשדרג את השירות הניתן לעולים. מרכז הקליטה בנצרת עילית עתיד לשנות את ייעודו בתחילת ספטמבר 2009, כדי להקל על משפחות עולים שילדיהן לומדים במערכת החינוך.

"טרם נקבע מה יהיה ייעודו החדש של המתקן בנצרת עילית. תהליך שינוי ייעודו של מרכז הקליטה נעשה תוך תיאום והידברות עם הרשות המקומית".