צילום: גיל נחושתן בעפולה מסתבר אין כל כך ביקוש בקרב תלמידי התיכון ללימוד השפה הערבית. הדברים אמורים בתיכון בן גוריון שכבר הוכרז עליו כי החל מהשנה הבאה ייסגר חלקית. עכשיו מסתבר כי תלמידי י"א וי"ב שיישארו שם, אינם מעוניינים בלימוד השפה והמגמה סובלת מחוסר בתלמידים.

הנושא הועלה לדיון בישיבת המועצה שהתקיימה בשבוע שעבר, ובה הציע ראש העירייה שאם המורה תצליח לגייס 14 תלמידים לשנה הבאה, הרי שהמגמה לא תיסגר ובכך יימנעו פיטוריה.

בישיבה השתתפו מנהל בית הספר אשר ברקוב, והמורה לערבית ואלה הציגו נתונים מדאיגים. כיום לומדים ערבית רק שמונה תלמידים משכבת י"ב, כאשר בשכבת י"א אין אפילו נציג אחד. בשכבת י' ישנם רק חמישה תלמידים שבחרו ללמוד את המקצוע.

המורה הדגישה את חשיבות למידת השפה, ואלקבץ הציע שאם המורה תצליח לגייס 14 תלמידים ומעלה ללימודי השפה, הרי שלא תיסגר המגמה ובכך גם יימנעו פיטוריה, כאמור. אלא שלשנה הבאה נרשמו בינתיים רק שני תלמידים.

"אי אפשר לקבוע לתלמידים מה ללמוד", הסביר מנהל אגף החינוך בעירייה, שמעון אמויאל. "יחד עם זאת גם ראש העירייה ואני אמרנו למורה שאנחנו נותנים לה שלושה חודשים לעשות שינוי ואם יצליחו להגיע ל-14 תלמידים, נפתח את המגמה בשמחה. אנחנו בעד וזה חשוב מאוד שיילמדו ערבית. יש לציין, שיכול להיות שלאחר המיזוג עם בית ספר אורט יימצאו 14 התלמידים. אנחנו מעודדים זאת".

ברקוב מספר כי בעבר פתח בבית הספר מגמה מזרחנית בחטיבה עליונה, ותמך שנים רבות במגמה גם כשהיו מעט תלמידים. "דיברתי עם המפקחת הראשית במשרד החינוך כי הרי על פי הנחיית המשרד מקצוע הערבית הוא מקצוע חובה בחלק מכיתות חטיבת הביניים ובכיתה י'", הסביר ברקוב. "ביקשתי את עזרת הפיקוח לכפות על בתי הספר ללמד את המקצוע. המצב המדיני שלנו ברור, השכנים שלנו דוברי ערבית ואנחנו חייבים שהילדים שלנו ילמדו ערבית עד כמה שאפשר. מדינת ישראל וצה"ל זקוקים כיום לדוברי ערבית".

יו"ר ועד ההורים העירוני, פרוספר קנדרו, אינו מרוצה מסגירת המגמה. "נוציא מכתב מסודר למשרד החינוך שבו אנחנו מבקשים שלא יורידו את המגמה, ושאם יש בעיה שאין ילדים אז שיבדקו מאיפה נובעת הבעיה הזאת".

מעיריית עפולה נמסר: "אנחנו מעוניינים וחושבים שללמוד ערבית זה דבר מאוד חשוב. צריך להבין שזאת מגמה ואם אין מספיק תלמידים שנרשמו למגמה הזאת אז אתה לא פותח מגמה לתמיד. כמו כן, מטרת האיחוד בין בתי הספר היא לאפשר לתלמידים את כל מגוון המגמות, כל אחד יוכל ללמוד מה שהוא רוצה.

באשר להצעת ראש העיר הוסיף דובר העירייה: "המורה לערבית מלאת אמביציה ועניינית, וראש העירייה הציע לה לעבור בין בתי הספר ולגייס 14 תלמידים כדי שהמגמה תוכל להיפתח".

יו"ר ועד הורים בבית הספר בן גוריון, דליה אמסלם: "שום דבר לא סגור, שום דבר לא בוטל ולא נסגר ולא כלום. אני מאמינה שיהיה מספר התלמידים הדרוש והמגמה תיפתח. אנחנו נהיה עם היד על הדופק, אנחנו לא סתם נמצאים שם".