צילום: ablestock בעיריית קרית שמונה נאלצים להתמודד עם גזרה חדשה מבית היוצר של הממשלה, כשהפעם החליט משרד התעשייה המסחר והתעסוקה לבטל את הסדר ההנחות למעונות יום ביישוביי קו העימות החל משנת הלימודים הבאה. בעירייה הביעו התנגדות נחרצת ושלחו מכתב לשר התמ"ת, פואד בן אליעזר. גם ביישובי עוטף עזה ובשדרות מנסים להתמודד עם הבשורה הקשה.

"גזרה זו יש בה משום מכה אנושה ליישובי קו העימות בכלל ולקריית שמונה בפרט. אנו נאבקים על מנת לחזק את הקהילה ולשמר את הכוחות שנותרו בעיר, ואילו הממשלה בגזרותיה יוצרת מהלכים של פינוי פסיבי של התושבים", כתבו ראש העירייה ניסים מלכה, וסגניתו יפעת שאשא ביטון. "מעבר לכך יש כאן אמירה קשה מבחינה חברתית, כששוב הסיכול הממוקד הוא של הפריפריה והאוכלוסיות המוחלשות – מוחלשות, כי הממשלה באופן ממוסד דואגת פעם אחר פעם להחליש אותם ובכך לשמר את הפערים החברתיים בישראל".

גם יו"ר מרחב גליל בהסתדרות, יונה פרטוק, לא נשאר אדיש והצטרף למאבק העירייה. "השתתפות המשרד בשכר הלימוד במעונות גרמה לכך שנשים רבות, שבאופן מסורתי לא יצאו לעבודה, נכנסו למעגל העבודה ועל ידי כך שיפרו באופן ניכר את מצבן הכלכלי, והביאה בשורה לילדי המשפחות", כתב פרטוק במכתבו.

"עדיף לשבת בבית"
הסדר ההנחות המיוחד שממנו נהנו יישוביי קו העימות אפשר למשפחות ביישובים אלה לקבל עדיפות בטבלאות התשלומים של משרד התמ"ת. בטבלאות יש דרגות שונות לפי רמות השכר של ההורים. מדובר ב-12 דרגות, כשביישוביי קו העימות, כולם שילמו עד כה על פי דרגה 3 בלי קשר לרמת השתכרותם, או היקף המשרה בו עבדה האם.

היקף משרת האם, כך מסתבר, הוא קריטריון מרכזי בטבלת ההנחות. במידה שהאם עובדת משרה מלאה, ההשתתפות היא על פי שכר האב פלוס שכר האם לחלק למספר הנפשות. אבל אם האם לא עובדת משרה מלאה, ההנחה מצטמצמת באופן משמעותי.

הבשורה על ביטול ההנחות, כבר הגיע להוריי הילדים במעונות. "יש לי ילד בן 9 ותאומות בנות פחות משנה", אומרת פרלה תושבת העיר. "הן אמורות להיכנס בספטמבר למעון. מאיפה אביא עכשיו את התוספת הזאת. עדיף לי לשבת בבית ולקבל דמי אבטלה".

קרן, הנדסאית במקצועה, נאלצת לעבוד כעובדת ייצור במפעל, בגלל חוסר עבודה. "יש לי ילדה במעון ועוד ילדה בגן קיבוצי שמתאים לילדים שהוריהם עובדים משרה מלאה. מכיוון שאני עובדת עד 16:00 אחר הצהריים, אין לי ברירה אלא לשלוח את הילדה לגן הזה, וזה עולה לי 850 שקל לחודש. כך שלמעשה אני משלמת כאילו יש לי שני ילדים במעון, וכל זה בשביל משכורת של 3,200 שקל לחודש. מדוע אני צריכה לקרוע את עצמי בעבודה במפעל, אם כל הכסף הולך למעון? עדיף אולי לשבת בבית".

"לא נשתוק"
יו"ר סניף נעמ"ת בעיר, אליס יצחק, רואה בדאגה רבה את ביטול ההנחות במעונות. "אנחנו משקיעים מאמצים רבים בעידוד נשים לצאת לעבודה. המוטיבציה לצאת לעבודה יורדת פלאים, כשעיקר ההכנסה הולך לתשלום למעונות והגנים. לעתים הזוגות הצעירים מגיעים למסקנה שעדיף שהבעל יעבוד עוד שעות והאם תישאר בבית כדי לא לשלם על מעון, וזה מבחינתנו מצב מאוד לא בריא לאישה".

שאשא ביטון: "אני רואה בביטול ההנחות פגיעה כפולה, הן בהיבט המגדרי של תעסוקת נשים, והן בהיבט של התמיכה בפריפריה. מדינת ישראל מתנערת מחובתה לסייע לפריפריה, ומחובתה לעודד נשים לצאת לעבודה. לא נשב בשקט ונפגין מול משרדי הממשלה אם יהיה צורך".

ממשרד התמ"ת נמסר: "תוקפן של החלטות הממשלה ליישוביי קו עימות צפון, שדרות ועוטף עזה ביחס להטבות שונות וביניהן סבסוד מוגדל במעונות יום, יפוג בסוף שנה"ל הנוכחית. לפיכך, למשרד התמ"ת אין בסיס חוקי ואין תקציב ייעודי למימוש ההטבה בשנה"ל תש"ע. אשר על כן, נשלחו הודעות בנושא לגורמים על מנת לאפשר הערכות לשינוי הצפוי מבעוד מועד. יחד עם זאת, בכוונת השר לבחון מול הגורמים השותפים בממשלה את האפשרות להארכת תוקפן של ההחלטות הנ"ל על מנת להבטיח יציבות לתושבים".