צילום: שי שמואלי עלי דראושה ואחיו אמיר מהכפר איכסאל ליד נצרת עילית, הורשעו השבוע בפרשת הריגתו של טלחת זועבי, שנדקר בלבו במהלך תגרה שפרצה בין הצדדים.

שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת גזרו על עלי דראושה, שהורשע בעבירות הריגה, החזקת סכין, נהיגה ללא רישיון וללא פוליסה, תקפה מאסר בפועל לתקופה של 12 שנים, מאסר על תנאי למשך 24 חודשים, פיצוי לעיזבונו של המנוח בסך של 80 אלף שקלים וקנס בסך של 5,000 שקל.

על אחיו אמיר, שהורשע בעבירות שלפציעה בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע, גזרו השופטים מאסר בפועל לתקופה של 12 חודשים ומאסר על תנאי למשך 12 חודשים.

האירוע התרחש ב-07 במרץ 2008 בשעות הערב, כאשר החליט עלי "לסגור חשבון" עם תאיר זועבי מהכפר טמרה בעקבות סכסוך קודם. הוא שיתף את אחיו בתוכנית, והתקשר לתאיר והורה לו להגיע למגרש חניה שומם באזור התעשייה בעפולה.

אמיר התקשר לעאדל דראושה, חברם של הנאשמים ובן כפרם שידע אודות הסכסוך, והנאשמים אספו אותו כדי להיפגש עם תאיר וחבריו. עלי הצטייד בסכין מתקפלת שאורך להבה כ-10 ס"מ. אחר כך אספו עוד שניים אחרים והגיעו למגרש. לאחר חילופי דברים קצרים התפתחה תגרה במסגרתה התנפלו הנאשמים תאיר והמנוח, הכו אותם ועלי דקר אותו באמצעות הסכין בליבו. לבסוף, השאירו הנאשמים וחבריהם את המנוח שוכב מתבוסס בדמו, נכנסו למכונית ועזבו את המקום מבלי להושיט לו סיוע או להזעיק עזרה.

השופטים, אב בית הדין האשם ח'טיב והשופטים זיאד הווארי ובנימין ארבל, קבעו כי עלי למעשה יזם ותכנן את המפגש האלים, הוא גם הצטייד מבעוד מועד בסכין, והגיע מוכן ל"זירת הקרב". הוא גם זה שפגע עם הסכין ישר בליבו של המנוח, דבר אשר יש בו כדי ללמד על הלך רוח, וכי מעשיו נמצאים במדרג הגבוה של עבירת ההריגה.

עוד הבהירו השופטים, כי לאחר האירוע ניסה עלי לטשטש עקבות, שיבש הליכי חקירה והדיח את חברו למסור עדות שקר במידה וייחקר במשטרה. "לפנינו נאשם שלא טלית שכולה תכלת, אלא לחובתו קיים עבר פלילי. הוא הורשע בעבר בעבירות של תקיפת שוטר כדי להכשילו בתפקידו, בהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, וכן בתקיפת בת זוג ואיומים ונידון ל-4 חודשי מאסר שריצה בעבודות שירות, וכן ל-6 חודשי מאסר על תנאי שלא יעבור על אותן העבירות בהן הורשע או כל עבירת אלימות פיזית כלפי אדם".

בהתייחס לאחיו אמיר ציינו השופטים, כי אין ספק כי חלקו בביצוע העבירות פחות בהרבה מחלקו של אחיו. אמיר אומנם היה מלכתחילה בסוד העניינים, ואף התקשר לאדם אחר כדי שייסע עימם להיפגש עם אח המנוח וחבריו. כמו כן, הוא אף השתתף בתגרה שהתפתחה במקום.

השופטים: "במסגרת שיקולי הענישה הכוללים, יש לתת את הדעת להחמרת הענישה בעבירות אלימות קשות, ובמיוחד בעבירת ההריגה, שמביאה לקיפוח חיי אדם. על בתי המשפט לתרום את חלקם, באמצעות הטלת עונשים מרתיעים, כדי להילחם בתופעת האלימות ההולכת ומתפשטת במקומותינו, וזאת במיוחד לאור העובדה, כי תוצאותיה הטרגיות של תופעה בזויה זו במקרים רבים אינן ניתנות לתיקון, דוגמת המקרה שלפנינו, והמסר שעל בית המשפט לשדר לעבריינים בכוח הוא כי מי שעושה דין לעצמו, ומקפח את חייו של אחר, לא יצפה שבית המשפט ינהג איתו במידת הרחמים".