לרגל יום איכות הסביבה הבינלאומי שחל השבוע התכנסה ועדת ההיגוי של הוועידה והתערוכה הבינלאומית השנתית, 'קלינטק ה-13' לטכנולוגיות מים, אנרגיה מתחדשת, בנייה ירוקה, מחזור ואיכות הסביבה, ובחרה בעיר יקנעם כאחת מעשרת 'הרשויות הירוקות' לשנת 2009.

לראשונה השנה נבחרו עשר רשויות ירוקות לשנת 2009 של ועידת ותערוכת קלינטק ה 13 תוך שימת לב למדיניות הסביבתית הכוללת של העיר המועמדת. הקריטריונים שנבחנו היו חיסכון במים, מחזור, שימוש באנרגיה חילופית, טיפול בביוב וחינוך הציבור לאיכות סביבה. הכול תוך תשומת לב ושמירה על עיר ירוקה להנאת ולרווחת התושבים.

על תואר 'הרשות הירוקה' התחרו למעלה מ-25 ערים ורשויות מכל רחבי ישראל, שהומלצו לתואר על ידי מומחים לאיכות הסביבה, מחזור וטיפוח עירוני. יקנעם זכתה השנה בתואר בזכות התהליך המכוון שיזמה העירייה לצמצום צריכת המים בישוב בגינון הציבורי ובמבני הציבור. גם פחת המים (איבוד מים ממערכת הצינורות העירונית) הצטמצם בצורה משמעותית. סה"כ הצטמצמה צריכת המים של יקנעם בכ-18 אחוז בשנה האחרונה.

לדברי שופטי תחרות הרשות הירוקה, יקנעם הצליחה לשמור על מרקם חיים בעל אופי כפרי, רגוע ואקולוגי, למרות השינוי העצום שחל באופייה עם הגידול במספר התושבים, והמעבר מסטאטוס של מועצה לעירייה.

ברחבי העיר משתרעים פארקים מטופחים, שאחד מהם פארק נחל פרת, שומר על ערכי טבע והגנת נופי קדם.
במקביל לעבודה המרשימה בטיפוח עירוני, שיזמו ראש העירייה, סימון אלפסי, וראשי מחלקות השפ"ע ואיכות הסביבה, גרשון אליהו ואייל בן צור, נעשית עבודות חינוך מרשימה בבתי הספר העירוניים שבמרכזה פרויקט הסמכת בתי הספר ביוקנעם לבתי ספר ירוקים.

מנכ"ל קבוצת 'משוב' המפיקה את תערוכת קלינטק ה-13, חיים אלוש: "ערים מודרניות בעולם ממחזרות כש-70 אחוז מהזבל שהן מייצרות, ובישראל – פחות מחמישה אחוז. הגיע הזמן לתמוך ולחזק את הערים שעושות למען העתיד במקביל להווה. החלטנו לצאת ולחפש את הרשויות בישראל שאיכות הסביבה, מחזור וחיסכון הם נר לרגליהם. בתחרות השנה אנחנו רוצים להוקיר את אילו שיודעים להתמודד עם המחסור במים, יודעים לשמור על איכות סביבה לצד איכות חיים ומחויבים לשמור על ישראל יפה וירוקה".