צילום: שרון צור מרכז המורשת לעדה האתיופית בעפולה עילית הוקם בשנת 2003. העדה נהגה כאמור לקיים שם אירועים שונים, כאשר בכל פעם היו מארגנים ברגע האחרון אישורים זמניים לקיום האירוע.

לפני כשנתיים הציעה העירייה להסדיר את העניין וביקשה מהם להקים עמותה מסודרת שחלק מתנאיה הוא הסדרת רישיון קבוע לעסק. ביולי 2007 הוקמה העמותה למורשת אתיופיה. בפברואר 2008, חתמה העירייה על הסכם עם נציגי העמותה, אולם עד היום לא מצליחים נציגי העדה לעמוד בתנאים, חרף התראותיה של העירייה.

האתיופים מצדם טוענים כי כל הדלתות נסגרות בפניהם. לטענתם מאז ה-31 למאי נסגר עבורם המרכז ואין הם יכולים לקיים בו אירועים שנהגו לקיים כמו חתונות, אזכרות וכנסים.

ביום שלישי השבוע התאספו בני העדה האתיופית במתחם הנמצא בכניסה למרכז המורשת ליהדות אתיופיה בעיר ודנו באפשרויות הפעולה.

סולמון יאסו, נציג העמותה בעפולה סיפר: "לפני שבוע וחצי התקשרה אליי מישהי ואמרה לי שהיא ממחלקת רישוי עסקים ושהמרכז נעול ושלא נפתח".

יאסו ניסה לברר את פשר העניין ומי עומד מאחורי הסגירה. לטענתו הוא ניסה לקבוע פגישה עם ראש העירייה, אבי אלקבץ, בניסיון לבדוק את הנושא. אך המשימה לדבריו התבררה כלא פשוטה. "לא קובעים לי פגישה, בטלפון לא עונים, המזכירה מרימה את הטלפון וסוגרת לי", אמר השבוע בייאוש, "לפני הבחירות הייתה לנו פגישה חמה עם ראש העירייה והוא הבטיח לנו כמה דברים, אחרי הבחירות אין כבר עם מי לדבר. כל פעם אנחנו מנסים לקבוע מפגש ולא נותנים לנו".

אלא שלעירייה גרסה אחרת לגמרי. שם טוענים כי בתקופה האחרונה התקבלו תלונות רבות מצד תושבים שגרים בסמוך למרכז, על כך שהרעש הבוקע מהמרכז במהלך האירועים נמשך גם עד השעות הקטנות של הלילה.

כמו כן, ציינו כי נציגי מחלקת רישוי עסקים התריעו לא אחת בפני נציגי העדה על כך שהם פועלים ללא רישיון, אולם לשווא. "היו בעיות ותלונות וביקשנו מהם שיוציאו רישיון מסודר למקום ויוכלו להשתמש", נמסר ממחלקת רישוי עסקים, "הם אפילו ביקשו להשתמש חד פעמי לאיזושהי אזכרה ואמרנו להם שאין בעיה, רק שלא יכניסו מזון, כי למזון צריך רישיון של משרד הבריאות".

דובר העירייה, משה וולפין, מסר בתגובה: "מרכז מורשת, עולי אתיופיה לא נסגר ואינו סגור, אך נציגי העמותה מחויבים להפעילו בהתאם להסכם עליו הם חתומים, ועם רישיון עסק, הכולל אישור משטרה, אישור משרד הבריאות ואישור כיבוי אש.

בתאריך 18.2.08, חתמו נציגי עמותת מרכז מורשת של עולי אתיופיה על הסכם הרשאה, בין עיריית עפולה לבין העמותה, בו הם מתחייבים להפעיל את המרכז בהתאם לכל התנאים וכן להוציא רישיון עסק לכל אירוע".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות העמק'