צילום: אבנר לוטן בטיילת בשכונת נווה בקצרין עסק ביום חמישי שעבר קבלן בהתקנת ספסלים, אלא שתוך כדי חפירת היסודות לספסלים, נפגע צינור אספקת גז השייך לחברת אמישראגז. הצינור נפגע בשני מקומות ועד מהרה החלה כמות גדולה של גז לדלוף ממנו. כוחות כיבוי אש שהגיעו למקום הספיקו לנתק את אספקת הגז ולהתיז מים על אזור הדליפה, ובכך מנעו סכנת פיצוץ חמורה.

בטיילת נווה, כמו ברוב השכונות בקצרין, יש מערכת אספקת גז מרכזית. אספקת הגז מגיעה מכמה צוברים מרכזיים המוטמנים באדמה. מהצוברים האלה ישנה צנרת שמוליכה לבתי השכונה. הצנרת הזאת, כך התברר לכבאים, הוצנעה בעומק לא מספק ולא על פי התקן, וזה מה שגרם לעובדי הקבלן להיתקל בה. "החפירה להכנת הספסלים לא הייתה עמוקה כלל", אומר מפקד תחנת הכיבוי, רשף יאיר אלקיים. "למרות זאת הייתה פגיעה בצנרת".

ההוראות של מכון התקנים הישראלי, מאשרות את טענותיו של רשף אלקיים. בתקן נכתב כי: "קווים טמונים באדמה יהיו בעומק 60 ס"מ לפחות, ויוגנו מפני פגיעות מכוניות ומפני שיתוך לפי תנאי הקרקע". המסמך של מכון התקנים הוא משנת 1998. השכונה המדוברת ותיקה יותר, והשאלה היא האם קיימת אחריות מצד חברת אמישראגז להעמיק את הצנרת בכל מקום שבו היא אינה עומדת בתקן העדכני.

המקרה שאירע בקצרין ממחיש עד כמה הדבר נחוץ. פרט לכך, כאשר מדובר במערכת גז מרכזית חברת אמישראגז גובה מחיר גבוה יותר מאשר עבור בלונים לאספקה ביתית, לכן הגיוני הוא שהיא תדאג לתקינותה של הצנרת ולעמידתה בתקן המחייב.

"העברנו את השגותינו למועצה המקומית", אמר רשף אלקיים, "וככל הידוע לי, מהנדס המועצה פנה לחברת אמישראגז בנושא".

מהנדס המועצה המקומית קצרין מסר בתגובה: "פניתי במכתב לאמישראגז, וביקשתי למפות את כל צנרת הגז בקצרין, ולהטמינה על פי התקן הנדרש".

משרד התשתיות מאשר כי עומק הטמנת צנרת גז תקני הוא 60 ס"מ. עפ"י דברי סגן מנהל אגף פיקוח ובטיחות, ניתן לחייב את החברה לתקן ולהטמין את הצינור בעומק הנדרש.

חברת אמישראגז: "במהלך עבודות אינסטלציה, שבוצעו על ידי קבלן עבודות מטעם העירייה, נפגע צינור הגז. עם קבלת ההודעה נשלח למקום טכנאי חברתנו שתיקן את צנרת הגז ואספקת הגז החדשה".