רפרודוקציה: חיים צח לפני 11 שנים אירע אסון במשפחת מלכי בטבריה. אב המשפחה, משה מלכי, יצא כמנהגו לשחות בכנרת ולא שב. סירת מרוץ, נהוגה בידי תושב העיר פגעה בו בעודו שוחה והרגה אותו. גופתו נמצאה רק לאחר שלושה ימים בהם הוכרז כנעדר. מאז, מתמודדת משפחתו עם האובדן הגדול והקשיים הכלכליים והנפשיים. השבוע, בתום דיונים ארוכים בבתי המשפט, קבע בית המשפט שהמשפחה תפוצה ב-1.3 מיליון שקל, לאחר שנהג הסירה התרשל בנסיעתו, לטענת השופט.

משה מלכי ז"ל נולד בטבריה, הוא היה אב לחמישה ילדים. כשנה לפני האירוע הטרגי, מלכי ואשתו החליטו לפרק את הנישואין. חמשת ילדיו ואשתו עברו להתגורר בירושלים, ואילו מלכי נשאר לחיות ולהתגורר בבית הוריו בטבריה.

ביום רביעי בשעות אחר הצהריים החליט מלכי כמנהגו ללכת לרחוץ בכנרת. מלכי היה ידוע כשחיין טוב ששוחה למרחקים ארוכים. כפי הנראה לאחר שהתרחק מהחוף סירת מרוץ שנמצאה בקרבת מקום פגעה בו באורח אנוש וגרמה למותו, מלכי הוכרז כנעדר במשך שלושה ימים. לאחר חיפושים שהתבצעו על ידי משטרת החופים נמצאה כאמור גופתו צפה על המים.

אירוע המוות האכזרי של מלכי גרם לטלטלה גדולה וזעזוע עמוק בקרב קרוביו ומשפחתו המצומצמת. השבוע שחזר בנו הבכור א' את היום בו נודע לו כי אביו נפטר. "הייתי ילד קטן בן 10, באמצע שיעור תורה מנהל בית הספר נכנס לכיתה וביקש מהרב להפסיק את השיעור. שניהם יצאו מהכיתה למספר דקות, וכשחזרו הרב ביקש ממני להתלוות למנהל בית הספר. הגעתי הביתה וראיתי את אחותי הקטנה צועקת ובוכה, היא אמרה לי את אחד המשפטים הכי קשיים בחיי, 'אין לנו אבא, הוא נהרג'".

א', כיום בן 21, מתקשה לדבר על המקרה, למרות שעברו כבר כמעט 11 שנים בהן גדל והתבגר. לדבריו, ההתמודדות עם
האובדן של אביו היא קשה מנשוא. "כשנודע לי על המקרה לא הבנתי את פירוש המוות, בעבר זה השפיע עליי מאוד מבחינה נפשית וחברתית. בעולם החרדי אב המשפחה מהווה עמוד התווך, עמו לומדים תורה ומתייעצים בענייני הלכה. מה שברור לשאר הילדים אצלי מקבל משמעות אחרת".

בתאריך ה-10 ביוני התקיים דיון בבית המשפט המחוזי בנצרת, בו נכחו גרושתו של מלכי וילדיו בייצוג עורך הדין שמלווה את המשפחה ברלל גיתאי. למשפט הגיע גם דוד ליאני, הנתבע הטברייני. משפחתו של מלכי טענה כי מי שהיה נהגה של הסירה והממונה עליה אחראי על נזקיהם עקב פטירתו של אב המשפחה. לדבריהם, במשך כל השנים הם נותרו ללא מפרנס ותמיכה כלכלית.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות טבריה'