צילום: יורם כהן קבוצת אמנים ומתנדבים מטבריה, בשיתוף הרשות המקומית הקימו אנדרטה לזכרו של ראש העירייה, יצחק זכי אלחדיף, שנרצח לפני 71 שנים. ותיקי העיר זוכרים כי בעבר הונחה אנדרטה פשוטה במקום הירצחו, אך אפילו שמו של אלחדיף ז"ל לא נכתב עליה וזוהי האנדרטה הראשונה המכובדת לזכרו. לא ברור למה עד היום לא טרח אף ראש רשות להקים את האנדרטה. תושבים בעיר הודו השבוע כי שמעו לראשונה על מה שקרה לראש העירייה הראשון של העיר בזכות הביקור באתר ההנצחה החדש.

ירי מטווח קצר
יצחק זכי אלחדיף היה ראש העירייה היהודי הראשון בארץ. הוא כיהן בראשות עיריית טבריה משנת 1928 ועד שנרצח בשנת 1938. זכי אלחדיף היה בן למשפחה טבריינית מהיישוב הישן, וראשית פעילותו הציבורית הייתה עם הגירוש במלחמת העולם הראשונה כשסייע לפליטים שגורשו לטבריה על ידי השלטון העות'מאני. במסגרת תפקידו כראש עיריית טבריה פעל לפיתוח העיר עם חיבורה לרשת החשמל וסלילת כבישים. כמו כן מסר את הזיכיון להפעלת חמי טבריה לחברה יהודית.

אלחדיף ז"ל היה מקובל על יהודים וערבים כאחד. במאורעות תרפ"ט חתם אלחדיף על הסכם רגיעה עם מנהיגם של ערביי טבריה והסביבה, אולם זמן קצר לאחר מכן, 27 באוקטובר 1938 בשעה 11 בבוקר, בסמוך למסגד אל עומר שנמצא במרכז העיר, יצא בעל מסעדה ערבי צעיר וירה בו מטווח קצר. אלחדיף (48) נפצע באורח אנוש בדרכו לבנק ובאותו ערב מת מפצעיו. היורה הוצא מאוחר יותר להורג בכלא עכו.

הרחוב 'אלחדיף' בטבריה קרוי על שמו ומאז ועד היום זהו אחד מרחובותיה המרכזיים של העיר.

יוזמה משותפת
ביום חמישי שעבר הונחה כאמור האנדרטה לזכרו של אלחדיף בדיוק במקום בו נרצח. תושבים רבים מהעיר שעוברים בקרבת מקום מגלים תשומת לב גדולה לאנדרטה החדשה. "נולדתי בטבריה לפני 37 שנים, רק היום כשעצרתי על יד האנדרטה הבנתי את הסיפור מאחורי האיש הגדול", סיפר השבוע תושב העיר רמי דדון, "חשוב מאוד שגם הדור הצעיר יגלה עניין בקורות העיר בה הוא חיי".

נכדתו של זכי אלחדיף, גיליה בוז'וקובסקי, מרוצה :"זו הודעה משמחת. ציפינו לה המון שנים, לפעמים עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. אמנם עברו המון שנים בהן היו ניסיונות של המשפחה להנציח את סבי, אך מה שחשוב הוא הזיכרון לאדם מיוחד ומנהיג גדול".

אחיין של זכי אלחדיף, עו"ד חיים אלחדיף, הוסיף: "לעולם לא מאוחר להנציח מנהיג גדול שנתן את חייו ועיצב את דמותה של
העיר".

האנדרטה עוצבה על ידי האמן אורי מזר מאבן בזלת, המאפיינת את נופיה של העיר טבריה ועמק כנורות. האבן נלקחה מאזור חציבת כביש 348 הסמוך לרחוב הפלמ"ח.

הרעיון המנחה בעיצוב האנדרטה הינו שילוב חומרים המסמלים את אופייה של העיר, תוך חיבור מספר סמלים: גזע עץ גדוע - המסמל את רצח אלחדיף, מבנה אליפסי דמוי ביצה - המסמל התפתחות ותקווה לעתיד, ענף עץ תמר - המסמל את נופי העיר ושדות חרושים - המסמלים את הפן החקלאי שהיה לטבריה בתקופתו של אלחדיף, תקופה בה התושבים התפרנסו מדיג וחקלאות.