צילום: שרון צור את ההשלכות מחילופי השלטון ברמת ישי אולי עוד מוקדם לתושבים לבחון, אבל יש תושבת אחת, שהבחירות האחרונות לרשות היו מאוד משמעותיות עבורה. בת אל בן עמי, בת 15, חולת ניוון שרירים ומרותקת למיטה, הבינה היטב בתקופה האחרונה שסיוע הוא לא דבר מובן מאליו, גם לא לאנשים במצבה.

אחרי שנים שזכתה לסיוע מהרשות המקומית, שכלל מימון לסייעת צמודה ולהסעות, היא ואביה נתקלים לטענתם, באטימות מצד המועצה הנוכחית בראשותו של עופר בן אליעזר. לדברי האב, המועצה צמצמה את הסיוע שלה במאות שקלים, ממה שהיה נהוג עד כה.

בת אל כמעט ולא מתקשרת עם הסביבה. היא ניזונה מצינור המחובר אל בטנה, ושוכבת כל היום על כריות ברצפת ביתה. אביה גדעון בן 71, נלחם מדי יום את מלחמתה. הוא דאג כל השנים להשיג לה עזרה וסיוע מגופים ציבוריים, אבל כעת כאמור, נדהם לגלות שהמועצה פוגעת בתקציב הסיוע לבתו. בצעד נואש הפגין בשבוע שעבר מול בניין המועצה, ובכוונתו להחריף את צעדיו ולשבות רעב.

מחלה חשוכת מרפא
בת אל חולה בניוון שרירים החל מלידתה בשנת 1994. מחלת ניוון שרירים A.L.S הינה המחלה הקשה ביותר מקבוצת המחלות הניווניות הפוגעות בתאי העצב המוטוריים. המחלה נדירה וחשוכת המרפא התפרסמה בזכות סטיבן הוקינג החולה אף הוא במחלה. זוהי מחלה הפוגעת בתאי העצב המוטוריים ההיקפיים שבאמצעותם מפקח המוח על הפעלתם של מרבית השרירים הרצוניים בגוף. תאי העצב נהרסים וכתוצאה מכך הם אינם יכולים להפעיל את השרירים. השרירים נחלשים עד לשיתוקם המוחלט. במהלך המחלה נפגעים בהדרגה השרירים האחראיים על הפעלת הגפיים, הבליעה, ההיגוי והנשימה. הגורם למחלה אינו ידוע ומכאן הבעייתיות הרבה שבמציאת תרופה יעילה.

גדעון אף הוא אדם חולה החי מקצבת בטוח לאומי. השנה האחרונה הייתה קשה מאוד בחייו. הוא עבר צנתור וניתוח מעקפים ובנובמבר שנה שעברה אף איבד את אשתו והפך להורה יחיד, מטפל בבת אל בסיוע עובדת זרה. "עליתי ממרוקו לארץ לבד בגיל 7, התגייסתי לסיירת גולני ועברתי בעוד כמה יחידות מובחרות בקבע ובמילואים עד שנפגעתי בעמוד השדרה ואני חי מקצבת נכות של הבטוח הלאומי", סיפר, "תמיד עזרו לי, אני נתתי למדינה והמדינה החזירה לי. קיבלתי כיסא גלגלים מיוחד ממשרד הבריאות, מענק לשיפוץ האמבטיה ממשרד השיכון, על מנת שתתאים לצרכיה של בת אל וכל השנים קיבלתי עזרה גם מהממשלה וגם מהמועצה עד שהגיע ראש המועצה הזה. אני תושב רמת ישי כבר 52 שנים ולא נתקלתי בכזו אטימות".

במשך שנים, החל מלידתה קיבלה בת אל סיוע ממועצת רמת ישי ומראש המועצה דאז, זאב שוורץ, שהתבטא כאמור בעזרה בהסעות ובמימון המטפלת הזרה אשר מקבלת שכר מינימום. המועצה אף מימנה את דמי החופשה שלה, הביטוח הרפואי והתשלום לחברת כוח האדם שהביאה אותה לארץ. "גם ראש המועצה הקודם, ניר חבקין, המשיך להעביר את התשלומים עבור בת אל, עד אשר ראש המועצה הנוכחי, עופר בן אליעזר החליט לצמצם את הסיוע לפני מספר חודשים", הוסיף גדעון בכאב.

הטיפול המסור
גדעון חי בדירת שלושה חדרים נקייה ומסודרת ביחד עם ביתו ועם המטפלת הרומניה. ליד הפתח מוצבות ערמות של אוכל מיוחד בקופסאות שימורים וגדעון מציין, כי כל קופסה עולה חמישה שקלים ובת אל זקוקה לשמונה קופסאות ביום.

בת אל שוכבת על כריות ברצפה, צינור האכלה מחובר לבטנה והיא בוהה בטלוויזיה תוך כדי נשימות כבדות, שלעתים נשמעים כמו חרחורים. זהו מצבה הרגיל. כשפונה אליה אדם זר, היא לעתים מחייכת ומתחילה למתוח את גופה מצד לצד.

הקשיים הכלכליים
לצורך הטיפול השוטף בבת אל נזקק בן עמי לאוכל מיוחד בעלות של 1,200 שקלים בחודש, חיתולים בעלות של 500 שקלים בחודש, תרופות בעלות של 350 שקלים בחודש ועלות השאלת ציוד רפואי בסך 200 שקלים בחודש. סך הכול 2,250 שקלים לא כולל המטפלת. "איך בן אדם כמוני החי מקצבת ביטוח לאומי יכול לממן דברים כאלה?", שואל בן עמי, "הילדה הזו היא האור שלי, היא צריכה אותי ואם אני לא אדאג לה אף אחד לא יעשה את זה".

בשבוע שעבר החליט בן עמי לעשות מעשה. הוא לקח את בתו והפגין מול משרדי המועצה, במטרה שראש המועצה בן אליעזר ישים אליהם לב. לטענת האב, אם יחסו של ראש הרשות אליו לא ישתנה הוא יחל בשביתת רעב.

ראש המועצה לשעבר ויו"ר האופוזיציה הנוכחי, ניר חבקין, לא מבין את התנהלותו של בן אליעזר. "יש רק מקרה אחד קשה ביישוב, כך שזה לא מצב שאי אפשר להתמודד איתו", אמר חבקין, "גם לי היו פעמים שהיה קשה לשלם, אז פרסתי תשלומים, אבל עשיתי הכול כדי לעזור. לא הכול זה תקציב וכסף, צריך גם לב".

תגובות
ראש סיעת הגמלאים, גיא זקס אשר נבחר על מצע של עזרה לקשישים ונכים, אמר בתגובה: "כל ההפרש בין מה שגדעון
רוצה לבין מה שעופר מוכן לתת הוא 500 שקלים בחודש, ואני מנסה לגשר על הפער הזה כבר די הרבה זמן ללא