צילום: index open כמחצית מבעלי הכלבים במגדל העמק אינם טורחים לחסן את כלביהם, כך עולה מדוח מבקר העירייה לשנת 2006. הממצאים החמורים הללו לא טופלו עד עתה מכיוון שרק לפני כחודש דנה המועצה בדוח והחליטה לבדוק אפשרות של הטלת קנסות מנהליים על בעלי כלבים. נכון להיום רשומים במגדל העמק כ- 1,000 כלבים כאשר רק 586 מהם מחוסנים.

על פי חוק, על מנת לקבל רישיון לכלב יש לחסנו בחיסון נגד כלבת פעם בשנה. כלבת הינה מחלה נגיפית קטלנית התוקפת את מערכת העצבים. המחלה קרויה גם הידרופוביה, על שם אחד הסימפטומים שלה - רתיעה ממים, והיא תוקפת לא רק את משפחת הכלבים, כפי ששמה עלול לרמז, אלא את כל היונקים, כולל בני האדם.

הגורם למחלה הוא נגיף המועבר לרוב בנשיכה מבעל חיים נגוע, מגע עם רוק הוא דרך ההדבקה המשמעותית ביותר. נגיף הכלבת לא מגיע למוח דרך מחזור הדם כמו רוב הנגיפים, אלא דרך סיבי עצב קרועים, על כן הוא קשה יותר לאבחון.

הנגיף מתקדם במעלה מערכת העצבים אל המוח. קצב התקדמות הנגיף במערכת העצבים הוא כסנטימטר ליום ולכן זמן דגירת המחלה תלוי במקום הנשיכה. הכלבת הינה קטלנית ביותר, ואחוז התמותה של החולים במחלה הינן 100 אחוז. נשאים של הנגיף יכולים להתחסן כנגדו עוד לפני התפרצות המחלה, ובכך להוריד למינימום את הסכנה.

ד"ר שי רודריג, וטרינר עיריית מגדל העמק: "כל כלב חייב להתחסן מפני כלבת פעם בשנה. ניתן לעשות זאת בעירייה או אצל וטרינר פרטי. אני גם ממליץ לחסן כלבים בשנה הראשונה לחייהם בחיסון המשושה. זהו חיסון נגד מחלות אשר אינן פוגעות בבני אדם, ולכן אין חובה לתת אותו על פי חוק אך הוא שומר על בריאות הכלבים".

ד"ר אייל סורס, וטרינר בעיר: "לדעתי, הגורם לכך הוא העלויות הכספיות של החיסון. עלות אגרה פלוס חיסון הינה
232.5 שקלים בשנה, כמובן שיש גם בעיה קשה של חוסר מודעות. גורם נוסף הוא העובדה שיש לעקר או לסרס כלבים תוקפניים, ולכן בעליהם בוחרים שלא לחסן אותם מכיוון שהבאתם לחיסון תחייב את הווטרינר לסרס אותם".

מעיריית מגדל העמק נמסר: "בעירייה מברכים על העלאת הנושא למודעות וקוראים לבעלי הכלבים להגיע ולחסן את חיות המחמד באופן שגרתי על מנת להבטיח את בריאות הכלבים ובריאות הציבור. על פי הנוהל הקיים כיום, שולחת העירייה 2 מכתבי תזכורת לכל בעל כלב שלא חוסן.

"במידה שגם לאחר מכתבי התזכורת לא מגיע הכלב לקבלת חיסון, נעשה ניסיון ליצור קשר טלפוני עם בעלי הכלב. מעבר לכך, כלבים הנתפסים משוטטים מוחזרים לבעליהם אך ורק לאחר מתן חיסון כנדרש. במטרה לפעול לאכיפת החוק בנושא החיסונים, נערכים בעירייה למתן קנסות לבעלי הכלבים שלא חוסנו".