צילום: מיכאל אלון בשבוע שעבר הוענק למוסד החינוכי בית אורי בעפולה אות הנשיא על הצטיינות בעשייה בתחום איכות הסביבה. נציגי המוסד, בהם המנהל יוסי שחר, קיבלו את הפרס בטקס מרגש בבית הנשיא בירושלים.

יחד עם בית אורי קיבלו את הפרס גופים ציבוריים ומוסדות נוספים שתרמו במיוחד בעשייתם למען איכות הסביבה האורבאנית ולפרויקטים שהשפעתם ניכרת בתחום הסביבתי ובאיכות החיים.

בית אורי הוא בית לאנשים בעלי פיגור שכלי, שהוקם כמפעל חיים ע"י דבורה שיק, ניצולת שואה שבנה היחיד, אורי, סבל מפיגור שכלי. לאחר שנפטר החליטה להקים את המקום. היא החלה לגלגל את הרעיון, אספה כספים ובשנת 1969 הוקם המוסד.

הייחוד בבית אורי הוא התאמת המסגרת לחניכים בעלי פיגור שכלי. המקום מונה 88 בעלי מוגבלויות יהודים וערבים מגילאי 8 עד 50.

יוסי שחר מנהל המוסד מזה 14 שנים מצביע על הייחוד של המקום. "חיי הבית מתבססים על הטרוגניות. אחד משלים את השני ביכולות ובצרכים".

את אות הנשיא מעניקה המועצה לישראל יפה. בבית אורי ענו על כל הקריטריונים לזכייה. המקום מטופח ומעוצב, מתקיימות בו פעילויות מחזור וסביבה רבות ושמים דגש על שמירת הסביבה. "הפרס נמצא בין השורות", אומר שחר, "בית אורי נותן לאנשים אופק להתפתח, אופק ליצירה. העבודה במוסד מלמדת את העובדים רבות על עצמם".

שחר ציין, כי הוא מתרגש לקבל את הפרס: "זה מחמיא ומרגש, אבל חשוב לשמור על איפוק. הדבר הכי חשוב הוא להמשיך את הפעילות, ולתת מענה לבעלי מוגבלויות, שבבית אורי נגלה בפניהם עולם חדש של הזדמנויות לנהל חיי שגרה ככל האפשר".