צילום: שרון צור בית ההספדים החדש בבית העלמין בעפולה, שבנייתו טרם הסתיימה, הפך לאחרונה יעד להתכנסויות של צעירים משועממים ונרקומנים שמותירים במקום ונדליזם ופסולת רבה מדי לילה.

לפני כשש שנים החלה בנייתו של בית ההספדים בעפולה כיוזמה של המועצה הדתית בעיר. אולם, בשל בעיה תקציבית נותר המבנה בשלבי בנייה התחלתיים בלבד כשהוא ניצב פרוץ, ללא חלונות או דלתות וכך הפך המבנה בלילות למעונם של גורמים בלתי רצויים.

אל המקום מגיעה חבורת רחוב שמצאה במקום הנטוש יעד נוח לקיום מפגשים ליליים, וכן נרקומנים הנוהגים לפקוד לעתים את המקום.

יו"ר המועצה הדתית, משה משיח, מודע לבעיה. "אכן הייתה קיימת בעיה כזו של התפרצות גורמים שאינם רצויים לבניין הפרוץ, אך בעזרת סיירת פנימית קטנה שהוקמה מתוך המועצה הצליחו למגר את התופעה ולגרום להיעלמותה".

העובדים בבית העלמין מכירים את התופעה ומספרים כי פעמים רבות הם מוצאים לכלוך רב שמעיד על מה שאירע אתמול. "אנחנו נתקלים בלכלוך ומנקים כל הזמן", אמר אחד מהם.

לדברי משיח, נעשה ניסיון ומאמץ מצד המועצה הדתית לקבל את הסיוע הדרוש ממשרד הדתות לבניית בית ההספדים, אך הבעיה היא שלמשרד הדתות יש תקציבים מוגבלים ונושאים רבים לטפל בהם. "זו אינה משימה פשוטה לקבל סיוע תקציבי לסיום הבנייה. כעת, עם כניסת השר חדש יעקב מרגי לתפקיד שר הדתות, מתחדשת התקווה בלבי של שאכן תתקבל בקרוב העזרה המיוחלת".

תושבים מהעיר שמגיעים לבית העלמין כואבים את המצב וכועסים על כך שאינם יכולים להתכנס תחת מקום ראוי שיכבד אותם ואת הנפטר. "זה התחיל עם השקעה גדולה ואז הפסיקו לבנות", אמר השבוע אחד מהם, "מן הראוי שאחרי שנים כה רבות תסתיים הבנייה ואנשים יוכלו סופסוף להשתמש במקום".

תושב אחר לא מבין מה הסתבך בדרך. "אם החליטו כבר לבנות אז למה הבנייה של מקום בעל חשיבות כה רבה נעצרת? לא רואים בניין מגורים באמצע העיר שבנייתו נעצרה. הגיע הזמן לסיים את זה. המקום עומד כמו פיל לבן".

גם עובדי בית העלמין מאוכזבים מהמבנה שסיום בנייתו אינו נראה באופק. "המבנה עומד כבר הרבה זמן כך, זה לא יפה, צריך לסיים אותו ולדאוג שאנשים יהיו מרוצים. זה מקום רגיש, מקום כואב. בקיץ לאנשים חם בסככה ובחורף יש גשם", אמר אחד מהם.

משיח טוען, כי הוא עושה מאמצים גדולים לסיום הבנייה. "אם אני הייתי היום שר הדתות או ראש העיר הייתי מקדיש לזה את תשומת הלב המרבית יותר מכל דבר אחר, אבל אני לא יכול לכפות את עצמי. כבוד המת וכבוד האדם הם חשובים מאוד. אני מקבל תגובות קשות מאוד מתושבים בעיר מדוע לא מסיימים את הבנייה. אני מנסה לקדם יוזמה לסיים את הבנייה אך לצערי לא כולם רואים זאת כמוני. מעבר לחובה ולשירות לציבור, אין אדם שלא מגיע לבית העלמין לפעמים ונתקל במבנה. אני חושב שהציבור שלנו אחרי 80 שנה של קיום בעפולה מגיע לו בית הספדים מסודר ואני מקווה שיעשו את זה".

כיום ההספדים נעשים תחת סככה בבית העלמין כשמנגד עומד המבנה המתוכנן נטוש ופרוץ. תושבי העיר מחכים כבר לרגע שבו תסתיים עבודת הבנייה במקום והם יוזמנו לטקס חנוכת בית ההספדים.

מעיריית עפולה נמסר כי נושא זה נמצא בתחום האחריות של המועצה הדתית, והיא אמורה לטפל ולקדם את השלמתו של הבית, ולא עיריית עפולה. "במקום לפנות לאמצעי התקשורת, מוטב היה אילו הנהלת המועצה הדתית, הייתה מנסה לפנות לגופים נוספים המטפלים בנושאים שתחום אחריותה של המועצה הדתית ומבקשים מהם לסייע בהשלמתו של בית ההספדים", נמסר מהעירייה.