צילום: אביהו שפירא ניצחון אישי: דוד בוסקילה, קבלן מקצרין, החליט לצאת נגד החלטת המועצה המקומית בקצרין כאשר זו דרשה לפני חמש שנים מהורי תלמידי בית הספר גמלא ביישוב, לשלם עבור פיצול כיתות בבית הספר. המועצה איימה על התושבים שאם לא ישלמו, לא יקבלו ילדיהם את ספרי הלימוד הנדרשים. בוסקילה יצא למאבק עיקש נגד ההחלטה השנויה במחלוקת וניצח.

כעת, החליט להגיש לבית המשפט המחוזי בנצרת תביעה ייצוגית נגד המועצה המקומית ומשרד החינוך בסך 1,228,500 שקל.

הסיפור החל בשנת 2004. אז נדרשו ההורים על ידי המועצה המקומית קצרין לשלם עבור פיצול כיתות. ההורים שילמו סכומים הנעים בין 209.5 שקל ל-390 שקל לשנה. להורים נאמר, כי על פי הקצאת השעות של משרד החינוך, מספר התלמידים בכיתה יכול להגיע עד 40, ולכן כדי שניתן יהיה ללמד בכיתות של 32 תלמידים, ההורים נדרשים לכסות חלק מהעלות וחלק נוסף יכוסה על ידי המועצה. הנושא קיבל את אישור ועד ההורים, ומרבית ההורים שילמו את התשלום הנוסף.

להורים שלא שילמו את התוספת, הובהר כי ילדיהם לא יוכלו לקבל ספרי לימוד, כאמור. בין הסרבנים היו דוד ואתי בוסקילה. בוסקילה לא הסתפק באי תשלום, הוא גם פנה במכתב אל המועצה המקומית, ובו ביקש לדעת מדוע תובעים ממנו תשלום בניגוד לחוק.

המועצה המקומית מנגד לא ישבה בחיבוק ידיים, ושלחה התרעות לתשלום. כאשר הפניות החוזרות ונשנות לא נענו, קיבל בוסקילה זימון לבית המשפט השלום בעפולה לתאריך 29 ביולי 2008.

בוסקילה ועורכי דינו הציגו עמדה תקיפה מול המועצה המקומית, וזו נתבקשה להביא לבית המשפט את המסמכים המוכיחים כי התשלום אותו היא דורשת מבוסקילה מעוגן בחוק. המועצה משום מה לא מיהרה להעביר את המסמכים הנדרשים, ועורכי דינו של בוסקילה הגישו בקשה לבית המשפט לחייב את המועצה להגיש את המסמכים תוך 15 יום, שאם לא כן יורה בית המשפט על מחיקת התביעה.

בעקבות החלטה זו שלחו עורכי הדין של המועצה המקומית מכתב ובו הודעה על הסרת התביעה. בהודעה נכתב: "התובעת הנה רשות מקומית, והסכמתה למחיקת התובענה הייתה לפנים משורת הדין, ואין כל מקום לחייבה בהוצאות, שהרי הכספים הנם כספי ציבור וכל חיוב יפגע בקופה הציבורית, והכול לאחר שהתובעת הסכימה למחיקת התביעה".

אבל את בוסקילה זה לא הרגיע, והוא החליט לצאת למאבק בחזית הרבה יותר רחבה. "סירבתי לשלם לא בגלל שחסר לי
כסף, אלא בגלל העניין העקרוני של דרישת תשלום שלא כדין. זה שניצחתי במאבק הפרטי שלי, זה לא פותר את הבעיה של כל שאר ההורים. הגיע הזמן שמישהו ירים את הכפפה ויחשוף את השקר המוסכם שקיים בתחום הזה של תשלומי הורים".

תגובת המועצה המקומית קצרין: "פיצול הכיתות בבית הספר גמלא נעשה בעקבות פנייתם של ועדי ההורים למועצה, אשר ביקשו לפעול יחד איתה לצמצום מספר התלמידים בכיתה מקום שצמצום זה נדרש, וזאת כדי להגיע למספר תלמידים נמוך בכל כיתה, שיקנה אווירת לימודים נעימה ויאפשר חינוך איכותי לתלמידים".

תגובת משרד החינוך: "משרד החינוך ימסור את תגובתו לנושא בבית המשפט באמצעות פרקליטות המדינה".

איתן ויינריך מארגון ההורים הארצי: "נשמח לסייע להם ואף להצטרף לתביעה. התופעה של גביית תשלום על פיצול כיתות קיימת במקומות רבים בארץ".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה', 'ידיעות טבריה' ו'בידיעות העמק'