צילום: יורם כהן אם לא די בכך שרק לאחר 71 שנים עיריית טבריה בחרה להקים לזכרו של ראש העירייה הראשון של העיר, יצחק זכי אלחדיף, אנדרטה רשמית, נראה כי בעירייה הטביעו על האנדרטה את השם יעקב זכאי אלחדיף, בזמן ששמו האמיתי הוא בכלל יצחק זכאי אלחדיף.

כזכור, לפני 71 שנה נרצח אלחדיף בידי ערבי, בעת שכיהן כראש עיריית טבריה. בעירייה השכילו לבנות לפני שבועיים אנדרטה לזכר האיש, כאשר פסל האנדרטה הינו בצורת הכנרת. אלא שכנראה לא דאגו לבדוק את שמו האמיתי של האדם שלזכרו התגייסו כולם.

על ספח תעודת הזהות של המנוח, הרי ששמו הוא יצחק זכאי אלחדיף, אך האומנים שגויסו מטעם העירייה לפסל את המצבה, הטביעו שם שגוי: יעקב זכאי אלחדיף. "שמחתי לשמוע שסוף כל סוף מנתיחים את שמו של סבא", אמרה השבוע גיליה בוז'וקובסקי, "אולם כמה חבל שקרתה טעות חמורה. כל מי שיעבור ליד הפסל יבין כי שמו הוא יעקב ולא יצחק. לאחי הבכור קוראים יצחק על שם סבי, ואני לא יודעת מהיכן הופיע השם יעקב".

אז במשפחה שמחו שכלל אזרחי טבריה יידעו מי היה ראש העירייה הראשון של העיר ומה עלה בגורלו, אך על השמחה מעיבה הטעות הקריטית בשמו של אלחדיף, שאין למשפחה מושג מה יכול היה להוביל אליה משום שבכל מקום ניתן למצוא את השם יצחק זכאי אלחדיף ולא יעקב. "עדיין לא בקרתי באנדרטה, נודע לי שהיא מכובדת ומרשימה רק חבל שהתרחשה הטעות הזאת. למרות שאני לא מבינה מה היא הסיבה, כל אדם יכול להקיש באינטרנט את שמו של סבי ולראות כי שמו האמיתי יצחק. שלחתי את המסמכים למי שאחראים על הקמת הפסל בתקווה שישנו את הטעות במהרה", אמרה הנכדה בצער.

מעיריית טבריה נמסר בתגובה: "יובהר כי לא מתקיימת תמימות דעים לגבי שמו הנוסף של ראש העירייה הראשון, שכן בחלק מהמקורות ההיסטוריים מצוין שמו השני כיעקב ולעיתים כיצחק. לאחר שיחות שנערכו עם בני משפחת אלחדיף, בחרה עיריית טבריה לכבד את רצון המשפחה ובתוך כך יתוקן הכיתוב בימים הקרובים, כך שבטקס החנוכה שיערך ב-12 ביולי יוצג הכיתוב המתוקן".