צילום: שרון צור בסרט 'אמי הגנרלית', רודפת האם אחר בנה החייל עד לבסיס כדי לראות אם הוא מוגן ולבדוק שחלילה לא חסר לו משהו. בימינו אימצו הורים את הרעיון לבדוק את שלום הילד גם בלילות, הרבה לפני שהוא מתגייס לצה"ל, אלא סתם כשהוא יוצא לבלות עם החברים בחופש הגדול. הפרויקט, שזכה לשם סיירת הורים, מופעל כבר ברשויות שונות בארץ, ומטרתו לדאוג שהנוער לא יתפתה לסמים ואלכוהול ולא יבצע מעשה אלימות. המטרה לספק לצעירים תחושת ביטחון, או בעיקר להורים עצמם. לאחרונה החל הפרויקט לפעול גם בחלק מיישובי עמק יזרעאל, וזכה לכינוי 'הורים ערים'. הילדים לא תמיד אוהבים את הרעיון, ויהיו כאלו שיעדיפו לא לצאת כשאמא או אבא בתורנות סיירת, אבל השקט של ההורים עושה את שלו.

הסיירת פועלת בעיקר בימי חמישי ושישי. קבוצת הורים שעברה מספר תדריכים, הכשרה וסימולציות בחסות הרשות למלחמה בסמים, מסיירת ביישוב במהלך הלילה. בסוף השבוע שעבר ביישוב שמשית, נשמעה שביעות רצון גדולה מהמהלך בקרב ההורים בעיקר. 50 הורים מתנדבים בפרויקט ביישוב, כאשר כל משמרת נמשכת שלוש שעות.

מאובזרים בערכת קפה וערניים להפליא פגשנו אותם בחצות הלילה בין חמישי לשישי. "אנחנו רוצים לסייע לילדים", אמר אחד ההורים, "אנחנו לא באים כמשטרה, לא מענישים ולא מותחים ביקורת. אנחנו כאן כדי למלא את צורכיהם, מדברים איתם, מפתחים שיחות נפש. יש לנו ילדים וזה חשוב לנו להתנדב לפרויקט כזה".

ואם הילד אומר, 'אבא אתה עושה לי פדיחות?'

"הוא יתגבר".

והילדים, לפחות חלקם סבורים אכן שמדובר בפדיחה לא קטנה לפגוש את אמא באמצע הלילה, כשאתה במפגש עם החברים. "אמנם זה חשוב ומראה שלהורים אכפת, אבל בלילות שההורים שלי בתורנות אני מעדיף להישאר בבית", אמר אחד הנערים ביישוב. ובן נוער נוסף מהיישוב הוסיף: "זה פרויקט מיותר".

בני הנוער בשמשית מבלים בעיקר במועדון המקומי ובאירועים מאורגנים שמארגן עבורם היישוב. לילך כהני, רכזת הפרויקט במועצה, מספרת בהתלהבות על התוכנית. "הפרויקט צובר ברחבי הארץ תאוצה בשנתיים האחרונות. על ידי המפגש הזה בין ההורים לילדים, ישנה אוזן קשבת לבעיות הנוער. לדוגמא לאחרונה דאגנו שהאורות במגרש הכדורגל יידלקו עד שעה מאוחרת. הרעיון הוא נוכחות ההורים בשטח".

האחראי על הפרויקט בשמשית, ארנון גביש, סיפר על האינטראקציה עם הנוער. "הרבה פעמים השיחות עם בני הנוער מגיעות לשיחת על החיים, על בית הספר. אכפת לנו מבני הנוער, הנערים חשובים לנו גם בבוקר וגם בלילה. לרוב, הנערים שמחים לקראתנו ומשתפים איתנו פעולה בשיחות עמוקות". ארנון קרא להורים נוספים מהיישוב להצטרף לשורות הסיירת.

כרגע פועלת סיירת 'הורים ערים' באופן פעיל ומלא בשמשית ובגבעת אלה ועושה צעדיה הראשונים באלון הגליל ובתמרת. במועצה האזורית עמק יזרעאל מקווים שהסיירת תתפשט לכלל יישובי המועצה מתוך ראייה שמדובר בפרויקט חשוב שיכול לכוון את הנערים ולהיטיב עמם. ראש המועצה, אייל בצר: "המטרה היא ליצור קהילה של הורים, שתקבע את אמות המידה לנורמות הבילוי של בני הנוער, בשעות הפנאי. המועצה תסייע ככל שניתן להרחבת הפרויקט החשוב הזה".

אין פרויקט בערים

פרויקט 'הורים ערים' טרם הגיע לערים הגדולות בעמק כגון: נצרת עלית, יקנעם, עפולה, מגדל העמק ורמת ישי. דווקא ביישובים גדולים אלה פרויקט מסוג זה יכול לסייע בהפחתת אלימות בני נוער, שבמהלך החופש הגדול בדרך כלל גוברת.

אורנה שביט, ראש תחום קהילה ברשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, מסבירה מדוע אין באותם ערים סיירת: "את הפרויקטים של 'הורים ערים' אנו עושים ביישובים שיש בהם מתאמי הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול. אמנם במגדל העמק ובעפולה יש מתאמים, אך עדיין אין שם סיירת שכזו מכיוון שזוהי התחלתו של פרויקט שמצריך תקציבים וכוח אדם והיענות של מתנדבים.

"בשנתיים האחרונות הפרויקט תופס תאוצה בעקבות תרבות הבילוי של בני הנוער הכולל בעיקר אלכוהול. אני מקווה שיקומו סיירות הורים בקרוב. אני מקווה שליישובים תהיה מוטיבציה להכניס מתאמים ואז נפעל להקמת הפרויקט".