צילום: שרון צור הבלגן בירושלים סביב פתיחת חניון ספרא בשבת, העיר את המאבק על שמירת השבת גם בבירת העמק. חברי מועצה דתיים מחו השבוע על חילול השבת לטענתם בעידוד העירייה.

הם מוחים על כך שהעירייה נותנת חסותה לאירועים המתקיימים בשבת, כן על כך שהרשות מעסיקה עובדים בשבת ועל העובדה שעסקים רבים פתוחים בעיר בשבת.

הפגנות עדיין אין, אבל בשבוע הבא יגיש חבר המועצה מומי לוי הצעה לסדר בנושא. בהצעה טוען לוי כי בשנים האחרונות נושא שמירת השבת ופעילות העירייה נשמר כפי שסוכם עם נבחרי הציבור הדתיים, אלא שלאחרונה לדבריו "כרסמה עיריית עפולה בשמירת השבת והפרה את הסטאטוס קוו בעיר". לוי מתכוון בעיקר לאירוע האופניים הגדול שהתקיים לאחרונה בשבת בחסות העירייה.

ההצעה כוללת שלושה סעיפים: לא יבוצעו עבודות או הופעות מטעם העירייה או גופים הקשורים אליה בשבת; לא יועסקו עובדי העירייה בשבת מלבד במקרי חירום; העירייה תפעל באמצעות פקחים לא יהודים לאכיפת חוק השבת בעיר.

אם ההצעה לא תעבור מבטיח לוי: "נארגן לובי של רבנים ודתיים בעפולה שיפעלו לסגירת הפריצות בנושא השבת בעיר". גם חבר המועצה לשעבר אריה בנינו מצטרף למומי לוי. "אלקבץ החליט שלא מעניין אותו הסטטוס קוו של הציבור הדתי. צר לי על הדרך הזו".

בין האנשים שמתקשים לקבל את תפיסת חברי המועצה הדתיים גם יו"ר מפלגת הירוקים בעפולה, גדעון פורת. "כל אחד
צריך לכבד את הצד השני. אפשר לקיים פעילויות תרבות וספורט לציבור שמעוניין גם בשבתות ומלבד שלא ייעשו במקומות מנקרי עיניים לציבור הדתי".

שמוליק בר-תור בעבר מזכיר סניף הירוקים בעיר מבטיח מאבק אם הדתיים יכפו את הדת על התושבים. "אנחנו נצא למאבק
חסר פשרות. כאנשי שינוי לשעבר לא נאפשר לאף אחד לחנוק את העיר ולהפוך אותה לבני ברק השנייה".

גם בעלי עסקים בעיר זועמים: "אני כועס רק על הרעיון עצמו. אעשה הכול כדי למנוע סגירת העסק שלי. אנשים מגיעים אליי לקנות בערבי שישי וזה הוכחה שיש מקום לחנויות להיות פתוחות בשבת".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות העמק'