צילום: אביהו שפירא עשרות תפוחים מורעלים פוזרו בשבוע שעבר בשטח ההאכלה של העדר המשותף לקיבוץ עמיעד ולמגדל הבקר דני עלי מאליפלט. הטכניקה הזו, של הוצאת חלקו הפנימי של התפוח והכנסת רעל פנימה, הייתה ידועה לעלי מניסיונות הרעלה קודמים שהיה עד להם. הוא סגר מיד את אבוסי ההאכלה והזעיק את המשטרה ואת רשות הטבע והגנים. הבדיקה הוכיחה שהם השתמשו במכשיר למילוי ממולאים, הוציאו את תוכן התפוח, הכניסו בפנים רעל בשם טמיק ואטמו את התפוח עם בצק.

המקרה העלה באחת את הסכסוך הממושך בין בעלי שטחי במרעה יהודים וערבים. הערבים טוענים למחסור באדמות מרעה ולאפליה. "העדר של עמיעד זה 630 פרות על 32,000 דונם. בעכברה יש ביחד לכל המגדלים 800 פרות בשטח של 8,400 דונם", טען השבוע אחמד חליחל מעכברה.בצד השני, דני עלי וחבריו, לא מתכוונים להרים ידיים. "אנחנו בעד שיהיו תנאים שווים ליהודים וערבים, אבל לא נוותר על קרקע השייכת לנו".

דני עלי סקפטי לגבי הסיכוי שמבצעי הפשע הזה יימצאו. "עשרות פעמים הגשתי תלונות ליחידת ארז, שאחראית על הגניבות החקלאיות ואף פעם זה לא הועיל".

התחושה הזו של חוסר תוחלת וייאוש מהמצב הקיים, אינה נחלתו הבלעדית של דני עלי. עד לפני שנה וחצי היה בבעלותו של מיכאל עמוס מכחל, עדר כבשים שמנה 400 ראש. "לפחות 15 פעם גנבו מאצלנו כבשים. אתה משקיע את הנשמה, ובסוף הכול נגנב. שמנו מצלמות וחיישנים ושום דבר לא עזר. אף אחד מהמקרים שהיו אצלנו לא פוענח על ידי המשטרה. החלטנו שזה לא משתלם וחיסלנו את העדר".

ממג"ב נמסר: "יחידת ארז היא יחידה מקצועית ונחושה, ויעידו על כך המקרים הרבים בהם היחידה הצליחה לפענח
מקרי פשיעה חקלאית וללכוד את מבצעיהם. גם במקרה הנ"ל היחידה תעשה כל מאמץ כדי להביא את מי שעשה את המעשה לדין".

ממשרד החקלאות נמסר: "חלוקת השטחים מתבצעת על סמך המשאבים הקיימים בשטח ולא על פי כמות העדרים. בשכונת עכברה עולה צורך להוספת שטחי מרעה בגלל שבעלי העדרים מגדילים את עדריהם בניגוד לשטח העומד לרשותם".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה'