לנטלי טל וענת קוטלר מנצרת עילית יש הרבה מן המשותף: שתיהן צעירות, שתיהן אמהות חד הוריות ולשתיהן ילד החולה במחלת הסרטן. טל וקוטלר מנסות להתמודד עם הכאבים של ילדיהם, עם הקשיים הכרוכים בכך ובעיקר מנסות עם העול הכלכלי הכרוך בכך.

זוהי אינה הפעם הראשונה בה קוטלר מתמודדת עם בן משפחה שחולה במחלה. בשנת 91' נפטר אחיה מהמחלה הקטלנית, כשהיה בן 12. קוטלר לא האמינה שתאלץ להתמודד שוב עם אותה מחלה נוראית, אך המציאות טפחה על פניה.

"המחלה של ניב התגלתה ב-23 ביוני, אך הוא סבל מכאבים עוד קודם לכן", כך סיפרה השבוע קוטלר (25) על בנה ניב בן השנה וחצי שהתגלתה אצלו לוקמיה. תחילה חשבו הרופאים בבית החולים העמק בעפולה כי ניב סובל מווירוס, אולם אז הגיע מנהל המחלקה, ביקש לעשות לילד בדיקת מח עצם והגרוע מכל התגלה כמה שעות אחר כך.

עוד באותו היום הועבר ניב לבית החולים שניידר, והוא מאושפז שם בחודש וחצי האחרון. "אימא שלי לוקחת חופשים מהעבודה ועוזרת לי המון", סיפרה קוטלר, "המשפחה מנסה לעזור לי, אבל הנסיעות קשות לה כי גם היא חולה".

מעבר לקשיים לראות את בנה הקטן מתייסר בכל יום מכאבים, נאלצת קוטלר גם להתמודד עם ההוצאות הכלכליות הכרוכות בטיפול בננה החולה, כאשר המסירות שלה אליו מונעת ממנה לעבוד. "עדיין לא קיבלתי שום סיוע חוץ מאימא אחת, שהבן שלה גם היה חולה", אמרה קוטלר, "עברו עליי ימים קשים והראש שלי לא היה מרוכז בלפנות לקבלת סיוע, הייתי רוצה לקבל סיוע, אבל קשה לי נפשית לבקש".


ניב קוטלר. זקוק להשתלה

בימים אלה עובר ניב טיפולים כימותרפיים וקיים סיכוי שיזדקק להשתלת מוח עצם. יש לציין, כי להורים ישנו סיכוי של 50 אחוז להתאים, והאם מקווה שתוכל לתרום לבנה מח עצם. "לרופאים כרגע אין צפי לגבי קצב החלמתו של ניב", הוסיפה האם, "הסרטן הוא בדם, מוח העצם שלו לא מתפקד כראוי ולכן רוב הסיכויים שיצטרך השתלת מוח עצם".

בין האימא לבן
כאמור, גם נטלי טל (38), מטפלת בשלושה חודשים האחרונים בבנה ברוך בן ה-12 שסובל מסרטן בבטן מסוג ברקט. "בפסח התחיל ברוך להקיא", שחזרה השבוע טל. "לקחתי אותו לבית החולים הצרפתי בנצרת ומשם עברנו לבית החולים העמק, שם אבחנו שיש לברוך גידול סרטני מסוג ברקט. הסרטן היה גדול והפך לו את המעי והקיבה. הרופאים נאלצו להסיר לו חלק מהמעי וניקו את חלקי הסרטן".

בימים אלה מאושפז ברוך בבית החולים תל השומר, שם הוא סיים את סדרת טיפולי הכימותרפיה אך המערכת החיסונית שלו, בדומה לזו של ניב, נחלשה לחלוטין.

טל גרושה כבר 12 שנה, ואם לילדה נוספת בת 13. טל אינה מקבלת דמי מזונות ואף תומכת כלכלית באמה בת ה-60. למחייתה עובדת טל בחנות בגדים כמוכרת. "עם אבא שלי אני שנים לא בקשר והוא חי בגרמניה. לאימא שלי אין אזרחות מאז שעלתה לארץ, וגם היא לקתה במחלת סרטן שד, ושילמתי 17 אלף שקל עבור הניתוח אותו עברה".

טל פנתה לשירותי הרווחה בבקשה לסיוע, ולדבריה קיבלה סיוע חד פעמי של 2,000 שקל במטרה להחליף את מיטת הקומתיים בה ישן ברוך, למיטה שתהיה נוחה יותר עבורו.

כל המעוניין לסייע לברוך טל, מוזמן לתרום לחשבון מספר 5576884 בסניף 972 של בנק לאומי

כל המעוניין לסייע לניב קוטלר, מוזמן לתרום לחשבון מספר 342351 בסניף 576 של בנק הפועלים