צילום: רוני חסיד מכון חליבה ממוחשב לצאן הגדול והמתקדם במזרח התיכון יוקם בקיבוץ דליה ברמות מנשה. המכון יכלול 72 עמדות חליבה פעילות שיאפשרו חליבה של כ-650 כבשים בשעה, בצוות של 3 אנשים. המכון יכלול את חידושי ההייטק האחרונים בתחום החליבה, שמאפשרים קבלה ועיבוד של תפוקות החלב של כל אחת מהכבשים ונתונים פיסיולוגים נוספים שיש בהם להצביע על מצבן הבריאותי.

עדר הצאן של קיבוץ דליה מונה כיום כ-1,200 כבשים ונחשב לאחד המתקדמים מבחינת תפוקות החלב והבשר. עם הקמת המערכת החדשה צפויה על פי הערכה עליה של 10%-15% בתנובת החלב וברווחיות של הדיר כתוצאה משדרוג ניהול הדיר, תכנון אופטימאלי של התחלובה וההזנה, קביעת המועד הנכון לעיבור הכבשים ועוד.

בשנים האחרונות התרחב הגידול המוסדר של צאן בארץ ובעולם בעקבות העלייה בביקוש לגבינות צאן, בשל ערכן הבריאותי והתזונתי הגבוה ובשל טעמן הנחשב עשיר במיוחד. הקמת מכוני חליבה יעילים מגדילים את הרווחיות של הנוקדים ויוצרים תשתית להמשך הצמיחה בענף.

מעבר לפן הכלכלי, המערכת הממוחשבת מאפשרת מעקב צמוד אחר כל פרט בעדר – דבר שאינו אפשרי בדרך אחרת בעדרים גדולים של כבשים ועיזים. כך ניתן לזהות מצבי עקה ומחלות מבעוד מועד ולמנוע מחיות המשק סבל מיותר.

צ.ח.מ אפיקים מקיבוץ אפיקים היא החברה המובילה בעולם במערכות מחשוב לרפתות ולדירים. ציוד החברה הותקן בשנים האחרונות במאות דירי כבשים ועיזים בספרד, יוון, איטליה ומדינות נוספות.

לאחרונה השלימה החברה את פרויקט הקמת מכון החליבה לכבשים הממוחשב הגדול בעולם בניו זילנד שבו 120 עמדות
חליבה, בימים אלה שוקדים בניו זילנד על הקמת מכון נוסף באותה החווה, עם סיום הקמת המכון השני יעמוד כושר החליבה שם על 10,000 כבשים בשתי חליבות ביום.

מכוני החליבה לצאן נבנים כך שהם יתאימו לכניסה מסודרת ויציאה מהירה של הכבשים. בעת הכניסה למכון קוראת מערכת המחשבים את התג של כל אחת מהכבשים, ובעל הדיר מקבל נתונים מלאים על מצבה ותנובת החלב שלה. במכונים מותקנים מדי חלב מסוג AfiFree המאושרים על ידי הארגון הבינלאומי ICAR לכבשים ועזים, שער מיון אוטומטי ומערכת שליטה וניהול מרכזית.