צילום: index open שבת על האש: צעירים רבים פוקדים לאחרונה את הגנים הציבוריים בעפולה בימי שישי בערב, לאחר כניסת שבת, ומדליקים מנגלים. הבעיה מתעוררת לאור העובדה שחלק לא קטן מהגנים סמוכים לבתי הכנסת בעיר. חברי המועצה הדתיים בעירייה מבהירים, כי יש להתחשב בציבור השומר שבת.

אם לא די בכך שלמורת רוחם של חלק מהציבור דתי בעפולה, פתוחים עסקים בשבת ומנהלות חלק מפעילויות העירייה ביום זה, הרי שכעת נאלצים הדתיים להתמודד עם רצונם של צעירים לעשות ברביקיו ולעשן בגנים הציבוריים הסמוכים לבתי הכנסת בערבי שישי ובימי שבת.

אחד מהגנים האלו הוא הגן הרחוב הבנים בעיר, הסמוך לבית הכנסת, שנמצא מעבר לכביש. לטענת המתפללים, הגן הפך לאחרונה למוקד עלייה לרגל של צעירים המבקשים לאכול בשר על האש בכניסת שבת.

נראה כי אין לציבור הדתי, בהם חברי המועצה הדתיים, בעיה עם אורח חייהם של הצעירים החילוניים, אלא עם העובדה שהדבר נעשה בסמיכות לבתי התפילה. "איננו כופים את דעתנו על איש", אמר השבוע חבר המועצה, יוסי לוי. "אך לא ייתכן שיביאו את העשן עד לפתחנו. עשרות מתפללים שנוהגים לחצות את הגן בדרכם לבית הכנסת או חזרה ממנו נתקלים ביום הקדוש באש חיה, וזה פוגע ומעליב. יש מספיק יערות ושדות בקרבת השכונה בפרט ועפולה בכלל, וכל מי שרוצה לעשות כן ילך וייהנה כאוות נפשו".

לטענת חבר האופוזיציה, מומי לוי, הצעירים הבוחרים להדליק אש בשבת אינם יהודים. "נושא דו הקיום בין דתיים לחילוניים חשוב. באזור בית הכנסת בו אני מתפלל, הממוקם בשיכון, ישנו פארק צמוד וכל שישי בערב מגיעים צעירים מהמגזר הלא יהודי, מדליקים נרגילות ועושים פרובוקציות. התייחסות של ראש העירייה לנושא השבת מעליבה".

גבאי בית כנסת בית יעקב, יצחק סרוסי, מוסיף: "בימי שישי מגיעים צעירים לאזור בית הכנסת ומדליקים נרגילות. לעיתים כשאני מגיע בשבת בבוקר הביתה, אני לעיתים נתקל בהם ורואה אותם עם נרגילות". אני עדיין רואה אותם עם הנרגילות. נרגילות עוד ניתן לסבול, אך אם יגיע מצב שעושים פה פיקניקים זה לא יעבור בשלום".

"אנחנו מכירים את התופעה וללא שום קשר לכפייה דתית, היינו שמחים אם ההתכנסויות האלו לא היו בסמוך לבתי הכנסת",
אמר תושב העיר השמור שבת, "כשאנחנו יוצאים מתפילה לא נעים לנו להריח ולראות עשן נרגילות או עשן מנגל".

מעיריית עפולה נמסר: "מחלקת הפיקוח העירונית מבצעת פעילות מניעה, כולל שיתוף פעולה עם משטרת עפולה, הצבת שוטרים סמויים, והכל על מנת לאפשר איכות חיים טובה לתושבי העיר. נעשה כל שניתן לבלום ולעצור תופעות כגון אלו. אנו מחויבים לחוקי העזר העירוניים ונאכוף במלוא הרצינות הנדרשת".