60 שנה וחתונה: כשחנוך וטובה שלוס התחתנו לפני 60 שנה בדיוק כשהוקם היישוב שדה אילן, לא הייתה ברשותם מצלמה והאירוע לא זכה לתיעוד. השבוע, במסגרת חגיגות 60 ליישוב הם שחזרו את החתונה, הפעם עם תיעוד, בדיוק במקום בו התחתנו בעבר.

המושב הדתי שדה אילן חוגג 60 בסימן הצדעה לוותיקים. בחודש הקרוב יתקיימו חגיגות שיכללו מופע מרגש של קורות היישוב מראשיתו עד היום ומופעים אמנותיים. כחלק מההכנה למופע, קיימו חברי המושב מספר מפגשי דורות ובהם ביקשו לשמוע סיפורים וחוויות מכל תקופה.

סיפורו של שדה אילן מתחיל בגרעין 'מצפה הגליל' שהוקם על ידי ה'פועל המזרחי' בשנת 1939 ובין היתר על ידי בני הזוג ציפורה ויצחק צוריאל, שעלו מהולנד באותה שנה. מושב שדה אילן, שוכן לצד כביש 65 כחמישה ק"מ דרומית לצומת גולני.

בראשית ימיו כל משפחה קיבלה מבנה עם שני חדרים, ללא שירותים, ללא דלתות וכמובן ללא מים וחשמל. לכל שתי משפחות הוקצבה פרה אחת בלבד. בתחילה היה רפתן שקוצר במגל אוכל לפרות, אך לימים הוקם מרכז מזון אליו היו נוסעים התושבים פעם בשבוע ומקבלים אוכל לפי הקצבה לכל משפחה.

הרבה דברים השתנו מאז. כיום הרפתן שולט על הרפת באמצעות מערכת מחשוב מתקדמת, ובמקום להגיע למרכז מזון ניתן להזמין כמויות אוכל מסחריות בטלפון ללא כל מאמץ. משאית הציוד מגיעה בכל זמן נתון שנקבע ומחלקת את הסחורה.

סוגרים מעגל
חנוך וטובה שלוס מגרעין 'מצפה הגליל', הם הזוג המבוגר ביותר בשדה אילן. חנוך הגיע לגרעין בחודש דצמבר 1940 וטובה הגיעה לחוות השומר ב-1942. "האנשים היו נהדרים, חיינו כמו משפחה", סיפרה טובה השבוע על תחילת הדרך. לטענת בני הזוג, הקדמה הגיע לשדה אילן יחסית באיחור, אבל במבט לאחור הם נשמעים מרוצים. הקושי הגדול עבורם הוא הבדידות בעקבות מותם של מרבית חברי הגרעין.

טובה וחנוך התחתנו בחווה, מאחר שלא הייתה ברשותם מצלמה לתעד את חתונתם השבוע במסגרת חגיגות ה-60 ועד המושב הפתיע אותם עם סגירת מעגל.

בסיור שהתקיים לחברי המושב הוותיקים בחוות השומר, צולמו הזוג שלוס באותו מקום בו נישאו כ-60 שנה מאוחר יותר. בני הזוג התרגשו נורא וסיפרו כי כעת יש להם מזכרת מהחתונה להראות למשפחה וחברים.

כמו פעם
בעשור האחרון החלה קליטה מסיבית של זוגות צעירים המחפשים מקום דתי בגליל. "גם הנכדים בני הדור השלישי חוזרים הביתה", סיפרה השבוע האחראית על התרבות ביישוב חנה סלטב, "הם מוצאים במושב מוסדות חינוך טובים, גני ילדים, מעון ופעוטון, חינוך בלתי פורמאלי, תנועת בני עקיבא ועוד.

המושב פועל במתכונת הישנה וזה הייחוד שלו משאר היישובים בגליל התחתון. יש בו עדיין ענפי חקלאות כגון רפת, צאן,
עופות, גידולי שדה ומטעי זיתים.

לאחרונה חלה התפתחות באזור וכך נוספו ענפים נוספים כגון צימרים, טיפולים אלטרנטיביים, אדריכלות ועיצוב פנים, ניהול פרויקטים כלכליים ועוד. בשדה אילן מתגוררות 140 משפחות ובימים אלה נבנית שכונה נוספת.