צילום: שרון צור עובדי מפעל 'עוף טוב' בבית שאן נדהמו השבוע לגלות במחלקת הבשר מטען צינור על פס הייצור בתחילת יום עבודה שגרתי. האירוע גרם לסערת רוחות קשה בקרב עובדי המפעל, הטוענים כי הרקע למעשה הוא סכסוך בין העובדים היהודים לבני המיעוטים.

בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני גילתה אחת העובדות על פס הייצור מטען צינור בצבע שחור עם פתיל שקשור לפתח הצינור. היא פנתה מיד לקב"ט המפעל שהניח את המטען בצד והורה לעובדים להמשיך בעבודה כרגיל. אלא שהשמועה כי נמצא מטען במחלקת הבשרים הגיע גם לאוזניו של יו"ר ועד העובדים במפעל, משה סוויסה, שהזמין מיד את כוחות המשטרה.

"הרגשתי שאננות מצד הנהלת המפעל, לכן מיהרתי להתקשר למשטרה כדי שיגיעו למקום לפני שיתרחש אסון", סיפר השבוע. מיד עם הגעתם פינו השוטרים את עובדי המפעל מהמקום ופתחו בסריקות מקיפות.

בימים אלו בודקים חוקרי תחנת משטרת בית שאן אם אכן מדובר במטען חבלה שהכיל חומר נפץ, שהיה עלול לפגוע ולגרום לנזק כבד בכל אזור המפעל. האירוע האחרון יצר לחץ אדיר בקרב עובדי המפעל שגרם למתחים ולתסיסה בין שני מגזרי העובדים במפעל, היהודים והערבים. כיום עובדים במפעל עוף טוב כ-700 עובדים. רבים מהם מגיעים מכפרים ומיישובים ערביים באזור הצפון, בהשוואה ל-200 עובדים יהודים בלבד שמגיעים מבית שאן והקיבוצים הסובבים.

מפעל עוף טוב הוקם בשנת 1963 באזור המפעליים האזוריים סמוך לכניסה הראשית לעיר בית שאן. לדברי חברי ועד המפעל, מאחורי האירוע עומד אחד הפועלים מהמגזר הערבי, שמטרתו הייתה לגרום ללחץ והיסטריה בין העובדים.

אחד מאנשי הוועד מציין כי תוצאות האירוע העמיקו את הקרע בין העובדים היהודים לבני המיעוטים. "אין יחסי אהבה בינינו לבין בני המיעוטים שעובדים איתנו במפעל, יתרה מזאת אני חושב שמאחורי האירוע עולה החשש, כי מדובר בסכסוך ביניהם כאשר אנו משלמים את המחיר הכבד".

בשיחה עם מספר עובדים במפעל מתברר כי עיקר הסכסוך התרחש בקרב מגזר העובדים הערבים במפעל ללא כל קשר לעובדים היהודים. לדבריהם, לפני כחודש אחד הקבלנים מכפר דיר אל אסד החליט לעזוב את המפעל והשאיר את העובדים ללא שכר ותשלומים אליהם התחייב בחוזה. אותם עובדים שעבדו עם הקבלן, שהפסיק את שירותיו למפעל, זעמו על כך שהקבלן הנוכחי אינו מכבד את רצונם ואף לא משלם להם את שכר העבודה שקיבלו בעבר.

כתוצאה מחוסר שביעות רצונם פרץ סכסוך עבודה ששיאו הם מעריכים, אירע ביום שני. "נפלנו קורבן לכל סכסוך העבודה שאינו קשור אלינו", אומר סוויסה. "אני לא רוצה לדמיין מה היה יכול לקרות אילו המטען היה מתפוצץ, יכול היה להתרחש אסון כבד שלעולם לא היינו יכולים להתגבר עליו".

אחת הדאגות העיקריות של ועד העובדים היא הסכנה הגדולה שקיימת במפעל ברגע בו המטען היה מתפוצץ. "בתוך המפעל נמצאים מיכלי גז אמוניה שמיועד לקירור הבשר המכיל תרכובת רעילה ומסוכנת שיכלה ליצור נזק אדיר למקום", מסביר אחד העובדים. "אנחנו כבר לא בטוחים. אנחנו מפחדים להגיע לעבודה מאז האירוע האחרון".

ועד העובדים התכנס יחד עם מנהלת כוח האדם במפעל על מנת לערב את כל הגורמים בעניין ולמצוא פתרון שימנע אסונות דומים בעתיד. "אחרי האירוע האחרון נוצרה לגיטימציה לעובדים לעשות כרצונם ולהגיע עם מטען ליום העבודה, היום זה מטען קטן ואילו מחר מכונית תופת. איבדנו את האמון בעובדים".

ראש משרד הסיור בתחנת המשטרה בבית שאן, רב פקד דימה רווה, סיפר השבוע: "כאשר הגענו למקום גילינו מטען צינור.
לאחר חקירה משטרתית מעמיקה בנושא נוכל לוודא אם מדובר במטען חבלה. כעת ניתן להבחין כי מדובר באירוע פלילי חמור. הנושא נמצא בטיפול חקירה משטרתית שבודקת כיוונים נוספים. טרם נתפסו חשודים, אולם בימים הקרובים התמונה תהיה יותר ברורה".

הנהלת המפעל סירבה להגיב בנושא. משרד יחסי הציבור צבי וילדר, המייצג את המפעל, אמר בתגובה: "ביטחונם של העובדים נמצא בראש סדר העדיפויות של הנהלת המפעל וכרגע אין סיבה לחשוש. לגבי המקרה שאירע ביום שני, המשטרה חוקרת וטרם התקבלה תשובה סופית בעניין. כאשר יגיעו הממצאים נוכל להגיב במסודר".