צילום: צביקה פרידמן החגים בפתח, ההכנות בעיצומן, אך לחלק מהמשפחות בישראל לא תהיה היכולת לסעוד סביב שולחן החג, בשל המצב הכלכלי. עמותת 'לתת' דואגת להשלים את החסר, אך גם מתריעה מפני המצב המחמיר: בנצרת עילית, בצפת ובקרית שמונה נדרשות 6,779 חבילות מזון למשפחות נזקקות. במגל העמק יינתנו 500 מנות, כאשר כמות הנזקקים גדולה יותר, ובטבריה יחולקו 400 מנות בערב החג.

ארגון לתת החל השבוע במבצע התרמה מיוחד בכל רחבי הארץ, כדי לסייע לנזקקים לקראת החגים ולספק להן ארוחות. מבדיקה של העמותה עולה, כי לקראת החגים יש צורך ב-223,199 ארוחות למשפחות נזקקות ברחבי הארץ.

נצרת עילית: סעודת חג למחוסרי הבית
בנצרת עלית פועל בית תמחוי שמפעילה העמותה לתת והוא ממוקם בכיכר מגן דוד אדום בעיר. ליאור מנור (27) תושב העיר מנהל מזה חמש שנים את המקום, מציין כי בשנה האחרונה מספר המגיעים לבית התמחוי עלה.

מדי יום מחלק מנור ואנשיו בין 150 ל-180 מנות ארוחות צהריים לנזקקים, וחלקם אף לוקחים איתם הביתה את ארוחת הערב. "את האוכל אנחנו מקבלים בתרומה מבסיס רמת דוד וחלק אנחנו מכינים לבד".

אך למעט העזרה היומיומית הנדרשת, נראה כי בחגים גוברת הפעילות של העמותה. "לקראת החגים נחלק סלי מזון לכ-1,500 משפחות מתרומות, וחלק אנחנו נקנה. נקיים גם סעודת חג לכל מי שאין לו איפה להיות", אומר מנור.

בית התמחוי בנצרת עילית. חלר מהאוכל מכינים לבד (צילום: שרון צור)

התמונה העגומה מצטיירת גם בנצרת התחתית, שם מחולקות מדי יום 200 מנות לנזקקים. במקום יש גם הפעלת ציוד רפואי בהשכרה לנכים וחולים, בנוסף אנשי העמותה מחלקים בסניף ביגוד והנעלה. "לפעמים בעלי חנויות גדולות בעיר תורמים לנו ציוד חדש", אומרת עובדת הסניף, סאוסן בג'אלי.

מגדל העמק: החיילים נרתמים
גם במגדל העמק מפעילה העמותה סניף, שעובד עם בית התמחוי 'בית התבשיל טוב וחסד'. השנה אנחנו מתכוונים לחלק 500 חבילות ש-120 מהן קיבלנו מארגון לתת", אומר מנהל המקום, הרב צביקה פרידמן. "מדובר בעלייה קטנה יחסית לשנה שעברה שבה חילקנו 460 חבילות. אנחנו מרגישים את הדרישה לחבילות מזון כל הזמן, אבל זה הרבה יותר חזק בחגים, ואם היו לי עוד משאבים הייתי יכול לחלק גם 600 חבילות".

לא מעט אזרחים ובעלי עסקים נרתמים לנושא, ותורמים כפי יכולתם. "מגיעים אלינו גם מתנדבים מבסיס רמת דוד ומפיקוד העורף, אלה הם חיילים שמתנדבים לבוא ולעזור לנו מעבר לתפקיד שעליהם לעשות בצבא, והם עושים פה הכול, החל מאריזת חבילות, דרך צביעת המחסן וכלה בשטיפת הרצפה של חדר האוכל".

בית התבשיל במגדל העמק. עלייה קטנה יחסית (צילום: צביקה פרידמן)

טבריה: עלייה של 50 מנות ביום
בטבריה פועלת עמותת 'שכן טוב' שהוקמה בשנת 2003 על ידי בני נוער, מתוך רצון אמיתי למגר את תופעת העוני בעיר ולעודד משפחות לתעסוקה, כשהם עובדים בהתנדבות וללא שכר. פעילות העמותה מתקיימת מדי שבוע בסיוע של כ-90 בני נוער מתנדבים המחלקים חבילות מזון לבתי המשפחות.

העמותה בטבריה מסייעת כיום לכ-120 משפחות וקשישים בעיר. "השנה חלה עלייה של 50 חבילות מזון לעומת השנה שעברה, ואנחנו עתידים לחלק בחג 400 מוצרי מזון למשפחות", אומר מנהל הסניף, רן שרון.

עמותת שכן טוב בעיר פועלת בשיתוף ארגון פעמונים, כדי לעודד משפחות לתעסוקה ולניהול כלכלי נכון של משק הבית. אחת המטרות העיקריות שבה מאמינה העמותה מלבד מתן סיוע היא לשאוף לעצמאות כלכלית של המשפחות, ובתוך כך יציאה ממעגל העוני. הסיוע ניתן לשלושה חודשים. "העמותה נותנת מענה בנושא המזון שיוביל להכנסה נוספת (שווה כסף) למשפחה בעלות חודשית של כ-2,000 שקל לטובת צרכים נוספים", אומר שרון.

העמותה פועלת בתחומי סיוע נוספים כמו חלוקת ביגוד, חלוקת ציוד לימודי וחלוקת חגים. כמו כן, במסגרת מעורבות קהילתית מבצעת העמותה פעילויות המעודדות ועוזרות לשכבות החלשות.

צפת: שני גדלים של ארגזים
בצפת פועלת עמותת חסדי לב בניהולו של זלמי ביסטריצקי, והיא פותחת את דלתה לנזקקים ומעניקה 150 סלי מזון גדולים ו-150 סלים קטנים. כאשר משפחות שנמצאות בעמותה במסגרת תהליך שיקום יקבלו סל מכובד שכולל שני ארגזי מזון ומצרכים נוספים בסכום של 400 שקל, לעומת אלו שמגיעים לבקש עזרה רק בחגים, ויקבלו ארגז בשווי 150 שקל.

ביסטריצקי מעיד כי מרבית מתושבי העיר חיים מתחת לקו העוני, וכי בהחלט חלה עלייה השנה בפניות לקבלת סיוע לחג, בשל המצב הכלכלי הקשה.


"בני נוער מגויסים לעמותה". (צילום: בן קיסלניק, באדיבות ארגון 'לתת')

"בלית ברירה נכנסנו לאיזה ואקום שהיה בצפת בתחום הרווחה", מסביר ביסטריצקי. "אני מקווה שבעקבות השינויים שנעשו במחלקת הרווחה של העירייה, הטיפול באוכלוסיות המצוקה יתחיל להתרומם.

"ישנם לא מעט מתנדבים בעמותה, וגם בני