צילום: אפי שריר לא רק תפוחים וענבים מגדלים בגולן. החל מעכשיו גם גידולי קנאביס באישור משרד הבריאות. המטרה היא כמובן נעלה, לטובת חולים רבים במחלות קשות הסובלים מכאבים עזים, אלא שיש לה מתנגדים רבים. בראש ובראשונה – תושבי המושב הקטן ברמת הגולן, שבו הוחכר שטח לחממות הקנאביס.

את השטח שכרה חברת 'תיקון עולם', ובשלב ראשוני נשתלו בחממות 14 אלף שתילים, מהם ייצרו מריחואנה וסוגים שונים של מוצרים לשימוש רפואי. התושבים ארגנו עצומה ושכרו עורך דין. "קבעו לנו עובדה בשטח, מי היה רוצה שהילדים שלו יהיו חשופים לזה?"

התברר להם שהחממה הזו הושכרה על ידי אחד מחברי המושב לחברה המכנה את עצמה 'תיקון עולם'. משרדי אותה חברה ממוקמים בתל אביב. בחברה ישנם ארבעה שותפים, אולם בחוזה שהם חתמו עם משרד הבריאות, השמות שלהם אינם מופיעים.

ברישיון שניתן לחברה ישנם סייגים ומגבלות וכן מוגדרים היעדים שלשמם הוקמה החממה: "לצורך אספקה, ללא תמורה למטופלים תושבי מדינת ישראל, אשר קיבלו היתר לשימוש עצמי מטעם משרד הבריאות בלבד בקנאביס רפואי. אספקה כאמור תתבצע ישירות למטופלים במרכזי הטיפול, והחלוקה דרך משנעים מורשים".

עוד נכתב כי החברה רשאית למכור קנאביס רפואי תמורת תשלום לגופים מסחריים בעלי רישיון, על פי שיקול דעתה וביידוע מראש של בעל הסמכות, והכול על מנת לממן טיפול החסד ללא התמורה, למטופלים".

הרעיון מאחורי הקמת החממה הוא שהחממה תעביר ללא תמורה כספית את תוצריה לשימוש אנשים הסובלים ממחלות שהקנאביס הרפואי הוא המזור העיקרי להן. כדי לממן זאת וגם להרוויח, ניתן לחברה רישיון לייצר עבור גופים מסחריים ומחקריים, וגם לייצא לחו"ל. הכול נראה הגון ומסודר, ויש גם מטרה של חסד לאנשים הסובלים ממחלות קשות, אבל למרות זאת, התושבים במושב לא רגועים.

"הולכים לגדל פה 14,000 שתילים של מריחואנה", אמר א', "אין מצב שזה לא יעורר התעניינות של כל מיני גורמים עבריינים. יבואו לכאן אנשי משפחות הפשע ויגידו לאנשים שעובדים פה, 'תדאג להעביר לי איזה כמות, אחרת נשרוף לך את החממה'. משטרת הגולן מתרגשת משני גרם שמוצאים אצל איזה נער, פה הולכים לייצר טונות".

מהמועצה האזורית גולן נמסר: "המועצה פועלת בהתאם לחוק רישוי עסקים. עד כה לא הונפק רישיון עסק. במידה ויוגשו למועצה כל האישורים הנדרשים על פי חוק, תפעל מחלקת רישוי עסקים בהתאם".

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות נותן רישיון לספקים לגדל מריחואנה רפואית עבור חולים נזקקים במדינת ישראל. כנגד עיני המשרד עומדת טובת החולים".

תגובת מפקד משטרת הגולן, רפ"ק מני בנימין: "היזמים פנו למשטרה. לאחר שבדקנו כי יש בידיהם את האישורים הנחוצים
העמדנו שורה של תנאים שנראו לנו הכרחיים לעסק מהסוג הזה".

תגובת עו"ד רונן שיין השיב בשמה של חברת 'תיקון עולם': "החברה מגדלת, משנעת ומחלקת קנאביס רפואי בחינם מזה שנים, ל-400 מטופלים, כולם בעלי היתר לשימוש בקנאביס ממשרד הבריאות. למתקן הגידול ביישוב ברמת הגולן הוצע רישיון ספציפי מתאים מאת משרד הבריאות והוא אושר מבעוד מועד על ידי משטרת הגולן".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה'