צילום רפרודוקציה: שרון צור בעלה של חיה בנדיט ז"ל מנצרת עילית היה מאושפז בבית החולים העמק בעפולה בשל בעיות נשימה. ביום שבת שעבר הגיעה חיה רעייתו לבקר אותו, אלא שאז היא התמוטטה ונפטרה כתוצאה מדום לב.

שרשרת האירועים הטרגית הזאת, שפקדה את בני משפחת בנדיט, התחילה כבר ביום רביעי בשבוע שעבר כאשר אב המשפחה, בני (63), בעל מספרה בעיר, חש לפתע ברגע כאשר היה באמצע יום עבודה. האב מיהר להזעיק את עזרת בנו, העובד במספרה סמוכה. האחרון הגיע למספרת אביו ומצא את אביו מזיע וחש ברע. הבן מיהר להזמין ניידת נט"ן שהעניקו לו טיפול ראשוני בדרך לבית החולים העמק.

כאמור, האב אושפז בבית החולים למשך מספר ימים. "אבא שלי התעורר לאחר שלוש שעות בבית החולים, כאילו לא קרה כלום", שחזרה בתו עדי קסרי. "אמרו לנו שהוא יישאר בבית החולים, ושהמצב שלו יציב. משיחות עם הרופאים עלה, כי הריאות שלו לא תקינות והלב שלו מתפקד 30 אחוז מהתפקוד המלא והרגיל". קסרי מציינת שבמשך שנים רבות האב סבל מבצקות בריאות.

יום הולדת עצוב
בשבוע שעבר חגגה הבת עדי קסרי יום הולדת ובעלה הפתיעה אותה עם הזמנה לצימר. למרות החגיגה הצפויה, קסרי הרגישה שמשהו לא טוב עומד להתרחש. "לא רציתי לנסוע, אבל אימא שלי אמרה לי שאבא בסדר ושאסע. יש לי שלוש בנות והשארתי אותן אצל אימא".

ביום שבת חגגה בתה של קסרי יומולדת והיא בעלה מיהרו לשוב מן הצימר על מנת לחגוג עימה בבית הסבתא. "אימא שלי הכינה לה עוגה, ניקתה את הבית, קנתה לה שעון מתנה", סיפרה הבת עדי.

כשהייתה בצומת סומך התקשרה לאימה לבדוק מה שלום בנותיה. "הרמתי את הנייד וראיתי שיש לי שתי שיחות מאחותי ו-10 שיחות מאחי", היא משחזרת, "דיברתי עם אחותי והיא אמרה שהכול בסדר ושלא אמהר לחזור. לאחר מכן התקשרתי לאחי והוא אמר לי להגיע דחוף לבית החולים מפני שאימא התעלפה והיא מטופלת במיון".

קיסרי ניסתה להשיג את אח אחר שלה, צביקה, ורק לאחר כמה ניסיונות ענה לה ואמר לה "אימא נפטרה". "התחלתי להשתולל, איבדתי שליטה על עצמי", מספרת קיסרי שהייתה נסערת נוכח הבשורה המרה.

מספרים לאבא
חיה (57) עשתה את דרכה לביקור אצל בעלה המאושפז יחד עם בנה אריה. בעודם עולים בעלייה לכיוון בית החולים, פנתה חיה לבנה וביקשה ממנו לעצור ולנוח מכיוון שקשה לה. לאחר שנחה, ביקשה להמשיך בדרכה, אך כעבור מרחק קצר ביקשה מבנה שוב לעצור ושוב לנוח. לפתע, הבחין בנה כי אימו מאבדת את הצבע פניה והופכת ללבנה. אריה לא התעכב, נשא את אימו על כפיו ורץ לעבר מחלקת המיון בבית החולים. צוות רופאים הגיע למקום וטיפל באם. במקביל הזעיק אריה את אחיו קובי, ששהה כל הזמן הזה לצד מיטת אביו החולה, וסיפר לו כי אמם התעלפה.

כשהבת עדי קסרי הגיעה לבית החולים, מצאה שם את אחיה בוכים וכואבים, למעט אחות אחת, הנמצאת בחודש השמיני להריונה. "לא ידענו איך לספר לאחותי סיוון את הבשורה המרה, וכך גם לאבא שלי", אמרה הבת. לבסוף, החליטו בעלה של קסרי והבן צביקה לספר לאב את הקשה מכל. "אבא שלי היה בהלם מוחלט. הם היו יחד 40 שנה. הוא שאל 'למה אלוהים לא לקח אותי והשאיר אותה?'.

האב ביקש לרדת לראות אותה בפעם האחרונה. משיחות של בני המשפחה עם הרופאים עולה כי לחיה הייתה קריסת מערכות כללית שנבעה ככל הנראה מדום לב. חיה אף סבלה מסוכרת והלחץ לבעלה החמיר את המצב.

תורמים את איבריה
עד לפני שנה וחצי עבדה חיה בחברה לייבוא וייצוא מוצרים דנטאליים, ולאחרונה החלה לעבוד בהנהלת חשבונות בתחנת הדלק רוזנפלד בנצרת עילית.

השכנים מספרים על בחורה שכולה טוב. "אשת חיל מי ימצא", מעידה עליה השכנה מוניק. "עמוד התווך של הבית, אימא
טובה ורעיה". שכנה נוספת, זהבה סוויסה, מוסיפה: "בחורה טובה, מאוד קשה מה שקרה. היא תמיד הייתה יושבת איתנו וצוחקת".

"אימא שלי הייתה בשבילנו הכול. היא הייתה כמו אימא של הילדים שלי", הוסיפה קסרי בכאב, "הלב שלי קרוע והראש לא חושב. היא תחסר לנו ברמות שאי אפשר לתאר".

האחים החליטו לתרום את קרניות האם למטופל הזקוק להם. את שאר האיברים לא ניתן היה לתרום מכיוון שעם קריסת המערכות בגופה, חדלו לפעול כל שאר איבריה. "ככה חלק של אימא שלי ימשיך לחיות אצל מישהו אחר".