צילום: אביהו שפירא שבוע לפני ראש השנה קיבלו כל עובדי מפעל חנית סיבים בקרית שמונה מכתב פיטורים. המפעל ייסגר סופית בשבועות הקרובים. כעת, כל שנותר לעובדים הוא להילחם על הפיצויים והזכויות המגיעים להם, והם עושים זאת בכך שמונעים כניסת ויציאת סחורה מהמפעל.

זה כשנה מצוי מפעל חנית סיבים,? המייצר חוטים סינטטיים לתעשיית הבדים, בקשיים כלכליים. חנית סיבים היה בעבר שלוחה של מפעל הטקסטיל "נילית?."? תחילה פיטרה הנהלת המפעל חלק מהעובדים כדי שהמפעל ימשיך לעבוד, והתריעה שייתכן שהוא ייסגר בגלל ירידה במכירות והפסדים כספיים.

עובדי המפעל נוכחים כבר מספר ימים מול שער המפעל במשמרות, כדי לוודא ששום סחורה לא תצא ממנו.זאת לאחר שכל 20 העובדים קיבלו מכתבי פיטורים. העובדים כבר אינם תולים תקוות בחידוש העבודה במפעל, אולם לטענתם במהלך חצי השנה האחרונה עשתה הנהלת המפעל שימוש לא חוקי בכספים המגיעים להם, ולכן עד שהעניינים לא ייפתרו אין בכוונתם לאפשר לשום רכב להיכנס או לצאת משערי המפעל.

"אנחנו מחכים עד ל-09.09.09", אמר השבוע יו"ר ועד העובדים חביב קיסוס. "מנהל המפעל חתם על הסכם עם ההסתדרות בו התחייב להעביר לעובדים את כל מה שהוא לקח מהם שלא כדין. אם הוא יעמוד בהסכם, נפסיק את המאבק. אם לא, אנו מתכוונים להחריף את המאבק וגם להגיש נגדו תביעה משפטית על שימוש בכספים המגיעים לנו שלא כדין.

"במהלך החודשים האחרונים הוא עשה שימוש בכספים המיועדים לוועד העובדים, בהחזרי הלוואות של עובדים. הוא לא הפריש לקופות גמל ולביטוח, ובמשך כל החודשים האחרונים עבדנו מבלי שיש לנו כיסוי ביטוחי. אנחנו לא יודעים איזה שימוש נעשה בכספים האלה, אבל ידוע לנו שבעלי המפעל נמצאים בבעיה כלכלית רצינית, כי לאורך התקופה האחרונה באו כל מיני בעלי חוב וחיפשו את מנהל המפעל, איתמר אמסטרדם. הוא אחד מארבעה שותפים במפעל, אבל אין לנו מושג מי הם שלושת השותפים האחרים.

"הייתה לנו תחושה בחודשים האחרונים שלנו יותר איכפת מה קורה עם המפעל ממנו. כשהוא לא שילם את הארנונה, אני הלכתי לעירייה כדי לנסות לסדר את זה. הוא בכלל לא תפקד".

חיזוק לדבריו של קיסוס מגיע מכיוון סגן ראש העירייה, עמרם שחר. "לפני מספר חודשים, כשהמפעל נקלע לקשיים, נסעתי במיוחד לירושלים כדי לדאוג להם לעוד הזמנות עבודה, ולפתור בעיות שהיו להם. אבל אלה דברים שבעל המפעל צריך לעשות. אני לא יכול לנהל את המפעל במקומו. אני מאמין שניתן היה להציל את המפעל, אם ההנהלה באמת הייתה משנסת מותניים ופועלת ברצינות, אבל לצערי זה לא קרה".

מנהל מרחב גליל עליון בהסתדרות, יונה פרטוק, גם כן איבד תקווה לגבי חנית סיבים. "אנחנו נמצאים כרגע במו"מ עם בעלי
המפעל כדי שישלמו את כל חובות העבר, ואת הזכויות המגיעות לעובדים. נכון להיום מפעל סלטקס הוא מפעל הטקסטיל היחיד שנשאר בקרית שמונה, וצריך לדאוג שהוא ימשיך לקבל הזמנות ממשרד הביטחון. ההתאוששות של המשק בחודשים האחרונים לא מורגשת עדיין בקרית שמונה".

את תגובת המנכ"ל איתמר אמסטרדם לא ניתן היה להשיג עד לפרסום הכתבה.