צילום: עמית שעל כתב אישום הוגש בשבוע שעבר כנגד אהיל אבו עואד, תושב בוקעתא שבצפון רמת גולן, בגין רצח אביו לפני שלושה שבועות בעקבות סכסוך בנוגע לירושה.

בעבר היה מקובל בחברה הדרוזית בצפון הגולן שרק הבנים זכאים לירושה, ואילו הבנות, ברגע שהן נישאות, הן עוברות למשפחת הבעל ואין להן זכויות. אבל המציאות הזו משתנה, כפי שהומחש בפרשת הרצח שאירע בבוקעתא בחודש שעבר. פדאללה אבו עואד, למרות גילו המופלג, 82, חשב שאת הרכוש המשפחתי הוא יוריש עם מותו הן לבנו האיל, והן לבנותיו.

על פי כתב האישום, הבן האיל לא השלים עם החלוקה הזאת, ובינו לבין האב פרץ סכסוך קשה. חודשיים לפני הרצח החליט האב פדאללה למכור חלק מקרקעותיו. הבן ניסה בדרכים שונות למנוע את המכירה בטענה שאלה הן אדמות המיועדות לו. ניסיונות אלה לא צלחו והאב ביצע שתי עסקאות מקרקעין.

הדברים הגיעו לעימות קולני במהלך הלוויה שהאב והבן השתתפו בה. המתח בין האב לבן הגיע לשיא, והבן החליט, על פי החשד, להביא למותו של אביו.

בבוקר שלמחרת אותה הלוויה, ב-16.8.09, יצא האב כהרגלו למטעים השייכים לו. הדרך למטעים עברה בסמוך לביתו של הנאשם. הבן ראה את האב, והצליח לשכנע אותו להיכנס לביתו. שם, בשעה ששאר בני הבית היו עדיין ישנים, הוא הצליח לגרום למותו של האב, על ידי דחיפת שקיות מלאות חומר הדברה לתוך פיו.

בבדיקה שלאחר המוות התברר, כי האב מת מחנק ולא מחומר ההדברה, אבל שאריות חומר ההדברה הן אלה שהעלו את
החשד שמדובר במקרה רצח. במהלך אותו בוקר, עוד בטרם דיווח על מות האב לרופא, הלך הבן לסידורים בכפר ונפגש עם שני האנשים שרכשו את האדמות מאביו. רק לאחר מכן הוא הזעיק רופא. הרופא הבחין בשאריות הרעל והזעיק את המשטרה.

כעת מואשם האיל אבו עואד ברצח, שימוש ברעל מסוכן, ובשיבוש הליכי משפט. התביעה בקשה את מעצרו עד תום ההליכים, זאת מחשש שהנאשם ינסה לשבש הליכים ולהשפיע על עדים, שמרביתם הם בני משפחתו.