צילום: הרצל יוסף רוצים לדעת מדוע עיריית קרית שמונה נמצאת במצוקה תקציבית מזה שנים? משום שחובות הארנונה של תושבים ועסקים לעירייה נאמדים בכ-94 מליון שקל. בישיבת מועצת העיר שהתקיימה בשבוע שעבר הוצגה תוכנית לגביית החוב, אולם את חלקו לא ניתן לגבות.

הסכום הזה, 94 מיליון שקל, מקביל פחות או יותר לגביה של ארנונה מכל התושבים והעסקים במשך 3 שנים רצופות. אמנם חלק מהסכום הזה לא ניתן לגביה, כאמור, משום שמדובר בעסקים חדלי פירעון או משפחות במצוקה, אבל גם אם מחצית מהסכום הזה תיגבה, מצבה הכספי של עיריית קרית שמונה ישתפר באופן ניכר.

סכומי החוב הגדולים ביותר מגיעים ללמעלה ממיליון שקלים. מדובר בדרך כלל בעסקים שנקלעו לקשיים, או שפשטו את הרגל. אבל יש גם עסקים שיכולים לשלם ולא משלמים. מכיוון שבשנים עברו לא הייתה נחישות מספקת באכיפה, תושבים ובעלי עסקים ניצלו את העניין. סך הכול מדובר ב-3,773 תושבים או עסקים שחייבים ארנונה לעירייה.

כעת, בעידוד משרד הפנים, נכנסת העירייה לתוכנית פריסת חובות. כל מי שיצטרף לתוכנית, יצטרך לשלם ארנונה שוטפת במועדה פלוס תשלום חודשי בעבור החוב. הפריסה של החוב תהיה משנה אחת ועד 10 שנים, תלוי בגודל החוב.

הרווח העיקרי של בעלי החוב מתוכנית הפריסה הוא הפסקת ההליכים המשפטיים נגדם. מי שסמך בעבר על כך שהעירייה תשכח אותו, או שהטיפול בעניינו יידחה, צריך לחשוב פעמיים. בתוכנית החדשה יש הן את המקל והן את הגזר. בעירייה מתכוונים לגלות נחישות בטיפול בחייבים, משום שאם היא לא תשנס מותניים בקטע הזה, היא צפויה לסנקציות ממשרד הפנים.

חברי מועצת העיר התעניינו בעיקר בנושא הריבית. האם מדובר בריבית קבועה או משתנה. האם יש הצמדה למדד או לא.
הגזבר, יגאל פנחס, הבהיר שכרגע מדובר על ריבית קבועה של 6 אחוז, והדגיש שהריבית הקבועה מאפשרת לחייבי הארנונה לדעת מראש כמה ייגבה מהם לאורך זמן, וזה יכול להקל עליהם לתכנן את התנהלותם הכספית.

חבר המועצה בנצי יעקב רצה לדעת האם זה יותר משתלם מריבית בנקאית. בעקבות הערתו הוחלט שהנושא ייבדק, ובכל מקרה לא תיגבה ריבית גבוהה מזו המקובלת בשוק.