צילום: לוטן אלמלם יציבות מדינית
שנת 2009 הייתה סוערת עבור המדינה. מדינת ישראל נכנסה לתקופה של מעברים והשלטון עבר לליכוד בהנהגת בנימין נתניהו. ההנחתות הכלכליות ילכו ויתמעטו, אולם גזירות קטנות עדיין יעמדו בפתח. הליכוד יעבור מצבים לא קלים וכרגיל אנחנו האזרחים נשלם את המחיר של חוסר היציבות. מדינת ישראל תשמור על יציבות שלטונית ב-2010 אולם ב-2011 מצבו של נתניהו מתערער והמדינה שוב תבחן את המצב השלטוני.

במישור הכלכלי, תחול התאוששות מאמצע 2011 לכיוון 2012, אז אל תצפו לנסים, לפחות לא עד שנת 2011.

מצב ביטחוני
ממשלת חמאס לא תנסה להיגרר לעימות בטחוני מול ישראל, אולם חסן נסראללה מתחזק מאוד בשנה הקרובה והוא ינסה לגרור את המדינה לעימותים. כוחו בממשלת לבנון ילך ויתחזק וזה ימנע מישראל לקיים שיחות שלום עם הנהגת לבנון.
מדינת ישראל תשמור על כוח ההרתעה שלה. חיל האוויר יתחזק בכלים חדשים, אך רוחות מלחמה עדיין ינשבו ב-2010.


חסן נסראללה (צילום: AP)

נסיגה מהגולן
הממשלה בראשות נתניהו לא תקבל מנדט לנסיגה מהגולן או החזרת שטחים, למעט הקפאת בנייה ב-2010. דיונים עם סוריה יכולים לנסות להתקיים בתווך כזה או אחר, אך לא יגיעו לידי מימוש, והרצון של בשאר אסד בשלום למען השתלטות על הכינרת והגולן, לא יצלח.

משק המים
יש מצב לציפייה. תאריך מדינת ישראל מראה על מצבים של שפע בחצי השנה הקרובה בכל הקשור למחצבים וגשמים. צפוי לנו חורף טוב יותר מהשנה שעברה, המודעות לחיסכון במים תימשך והתחזקות ממשית במשק המים תהיה מחורף 2011.

בנימין נתניהו
ראש הממשלה ישמור על מעמדו והמדינה לא תכנס למצב של בחירות. הפופולאריות שלו בקרב אזרחי המדינה לא תלך ותתחזק וניכר כי הוא ינסה לשפר מעמד כלכלי ולא הכי בהצלחה, אלא רק דרך גרפים ונתוני מחשב.

למרות היותו נבחר הוא נחשב לאדם רגיש מאוד ולא בעל אופי מנהיגותי מספיק חזק להוביל את המדינה בעיתות משברים כלכליים או ביטחוניים. הוא נוטה להילחץ בנקל ולקבל בעקבות כך החלטות נחפזות ולרוב לא נכונות.


בנימין נתניהו (צילום: AP)

ציפי לבני
מפלגת קדימה בראשותה לא מתחזקת ותספוג מפלות שיעמידו אותה בהחלטות לגבי המשך ההנהגה במפלגה. חברים בכירים בקדימה יבחנו את האופציה לערוק חזרה לשורות הליכוד, ומהלך שכזה לא ממש יחזק את מעמדה של ציפי לבני בכלל ואת מעמדה של קדימה בפרט.

אהוד ברק
אהוד ברק גרם למפלה למפלגה שהייתה בעבר מובילה בראש הטבלה להפוך להיות מדשדשת קורעה ושסועה. הוא אדם צנטרלי שחושב מחליט ומבצע בו זמנית והכול לבד. המצב לא ישתפר. הוא סיים את פוטנציאל השיא שלו והסיכוי שלו לחזור לעמדת ראש הממשלה קלוש מאוד. בעקבות כך ובמידה ולא יהיו מועמדים חדשים, מפלגת העבודה לא תתקדם לשום עמדה ממשית או לכוון של לקיחת השלטון לרשותם.

אביגדור ליברמן
לפי תכונותיו הוא לא ממש מתאים להיות שר חוץ והגיבוי של נתניהו בדמות אהוד ברק לא נכון ולכן נתניהו ייאלץ להתערב במדיניות חוץ. המפלגה שלו לא מתרוממת ומצבו מבחינה משפטית מראה קשיים נוספים. ההמלצה של הפרקליטות תהיה להעמיד את אביגדור ליברמן לדין, מה שיעמיד אותו במבחן לגבי המשך דרכו כשר חוץ עד אוגוסט 2010. הוא לא יקבל את המלצת הפרקליטות ויילחם בשיניים, אולם בתקופה הקרובה לא ממש בהצלחה רבה.

שרי אריסון
למרות הביקורת מצד הציבור, שרי אריסון אכן ניחנה ביכולות אינטואיטיביות גבוהות. אולם המהלך של חשיפת תחושות אלו בקרב הציבור הולך להזיק לה ולמעמדה כבעלת השליטה בבנק הגדול ביותר במדינה. העתיד לא צופן לה הצלחות לשנה הבאה וניכר שללא שינוי היא לא תוביל את הבנק להצלחות אלא להפסדים.


שרי אריסון (צילום: אביגיל עוזי)

לב לבייב
במקרה של לב לבייב ממש רואים במזלו נפילה בעקבות השקעות כושלות. הוא אדם ביקורתי, איש עבודה. הכיוון הכלכלי שלו מראה התאוששות בשנה הקרובה עד יולי 2010, אולם צמיחה יחסית והתאוששות יהיו לקראת 2012. עד תקופה זו הוא גם יממש וימכור נכסים ועסקים גדולים שלו ועדיין צפויים לו הפסדים כלכליים.

גלעד שליט
החייל החטוף גלעד שליט שהוא יקר לכולנו ייכנס למצבים נפשיים ופיזיים לא קלים. המהלכים בעניינו יתקדמו בקצב מהיר ועד סוף שנת 2009 יש סיכוי טוב לקבלת החלטות ואף לחתימת חוזה סופי.


מתפללים לשחרורו. גלעד שליט (צילום: AP)

ז'קי לוי
תושבי בית שאן חייבים סבלנות ויש במילה הזו לא מעט סבל. בעיריית בית שאן צפויים קשיים בעיקר בתזרים מזומנים. קושי לקבל כספים ממוסדות ממשלתיים או לסגור חובות, בעיות עם מפעלים צרות מבחוץ וצרות מבפנים. זו הולכת להיות שנה קשה עבור ז'קי לוי. את האור בקצה המנהרה רואים מסוף 2010 לכיוון 2011.

שמעון סוויסה
למרות שהמצב קשה והוא סופג לא מעט ביקורת שמעון סוויסה בהחלט מנסה לייצב את