צילום: טל כהן חגיגות שמחת תורה בנצרת עילית ייערכו השנה בצל מחלוקת חריפה בין העירייה למועצה הדתית. הרקע: החלטה שנויה במחלוקת של העירייה לחייב את המועצה הדתית להשתתף במחצית עלות החגיגות מתקציבה.

בעירייה משלימים בימים אלה את הסידורים וההכנות לקראת הקפות שמחת תורה הצפויות להתקיים כמדי שנה בכיכר גליל במרכז רסקו הקטן. אלא שהפעם כנראה שראש המועצה הדתית לא ינאם, משום שהעירייה דרשה מהמועצה לשאת ב-50 אחוז מהעלויות הצפויות.

במכתב ששלח מנהל האירועים בעירייה, אריה אקרמן, לראש המועצה הדתית שמעון גלרון הוא העלה בפניו את עניין חלוקת המשאבים בין העירייה למועצה. במכתב צוין, כי עלות החגיגות נאמדות ב-27 אלף שקל. "על מנת שנוכל לצאת לדרך ובאם ברצונך להיות שותף מן המניין, אבקש כפי שציינתי בשיחתנו לאשר לי בחתימה את הסכמתך בהעברת חצי מסכום העלות הכספית להפקת האירוע".

במכתב תשובה שנשלח בסוף אוגוסט ציין גלרון, כי הוא מכהן כראש המועצה הדתית מזה חמש שנים, ומעולם לא נדרש לקחת חלק במימון החגיגות, ומכיוון שמבחינת התקציב השנתי הוא לא היה מוכן להוצאה שכזו אין באפשרותו לשאת בהוצאות.

"לצערי הרב השתנתה המדיניות של ההנהגה החדשה של העיר", כתב גלרון. "שלפיה על המועצה הדתית להשתתף ב-50 אחוז (13,663 שקל) מהוצאות הפקת אירוע הקפות שניות – שמחת תורה. מיום כניסתי לתפקידי, לפני חמש שנים, ולפי בדיקתי אף לפני כן, לא נתבקשה המועצה הדתית מעולם להשתתף בהוצאות אלה ולכן אירוע זה אינו מתוקצב בהוצאותיה.

"למיטב הבנתי, ממכתבך עולה שאם המועצה הדתית לא תשתתף בהוצאות ההפקה הרי שלא תוכל להיות שותפה 'מן המניין' באירוע האמור. קרי: נשיאת דברים של רב העיר ושל הממונה על המועצה הדתית באירוע שמחת תורה מותנית תשלום של 13,663 שקל", ציין גלרון.

בסיום מכתבו אמר גלרון, כי הוא מוותר על חלקו בחגיגות: "אי לכך אני כממונה על המועצה הדתית מוותר על 'הכבוד' לשאת דברים באירוע".

בשיחה השבוע אמר גלרון כי למרות שלא ינאם באירוע הוא יגיע לשמוח בחגיגות כאחד התושבים.

גורמים בעירייה הביעו חשש, כי החלטתה של העירייה לחייב את המועצה הדתית נובעת מיחסים עכורים בין ראש העירייה שמעון גפסו לבין שמעון גלרון. לראשונה בעיר, התקיימו שני כנסים לגבאי בתי הכנסת: אחד של העירייה ואחד מטעם המועצה הדתית.

בכנס גבאים שקיימה המועצה הדתית ושבמסגרתו חולקו לגבאי בתי הכנסת ספרי תורה, שופרות ולוחות שנה, חילק גלרון לנוכחים את מכתב התשובה לאקרמן. כמה ימים אחר כך קיימה העירייה כנס גבאים משלה. בכנס הזה לא נכח רב העיר, הרב ישעיהו הרצל.

הרב הרצל בתגובה: "לא קיבלתי שום הודעה שלא אברך ואנאם בחגיגות העירוניות, ולכן אני עדיין לא יודע מה יהיה. ידוע לי שיש בעיה של העירייה עם המועצה הדתית, ואני מקווה שהכול ייפתר לטובת העיר ולטובת היהדות". גורמים העריכו שהרב הרצל יעדיף להופיע בחגיגות העירוניות, וכי גפסו לא יעז למנוע מהרב לברך את החוגגים בשנה טובה.

ראש העירייה, שמעון גפסו: "אני לא מבין כיצד מועצה דתית יכולה להגדיר הקפות שניות כפעילות לא אפקטיבית. הרי מדובר באירוע מסורתי ודתי מובהק והוא אמור להיות חלק קבוע מתקציב שירותי הדת והתוכנית השנתית של המועצה".

בנוגע לטענת גלרון, כי בעבר לא נתבקשה המועצה להשתתף במימון האירוע אמר גפסו: "המועצה הדתית צריכה להפנים
שמדיניות העירייה השתנתה ויש הנהגה חדשה".

גפסו ציין, כי למרות התנגדות המועצה הדתית, האירוע יתקיים כמתוכנן כאשר העירייה תישא בכל ההוצאות. גפסו הבהיר כי אין בהחלטה זו כדי לשנות את התוכנית: "כמובן, שהרב הראשי של נצרת עילית הרב ישעיהו הרצל יישא דברי ברכה באירוע ויהיה אורח כבוד".