צילום: שרון צור רונן פלוט, מי שהתמודד בבחירות האחרונות על ראשות עיריית נצרת עילית מול שמעון גפסו והפסיד, מכר את ביתו הפרטי בעיר למשפחה ערבית זמן קצר לאחר הבחירות. פלוט, שמכהן כיום כמנכ"ל משרד ההסברה, לא מתרגש מהעובדה שהעניין נודע לציבור. "זה לא המקרה הראשון שנמכר בית בעיר לערבים", אמר השבוע. אבל מכריו מצטערים על המקרה.

פלוט הוא איש ימין מובהק. בעבר כיהן כמנכ"ל משרד הקליטה והתמודד פעמיים על ראשות העיר. בפעם השנייה, מול שמעון גפסו, ליכד סביבו את כל מפלגות הימין חץ, ישראל ביתנו, יהדות התורה והמפד"ל והחיבור שלהם יצר את התחושה שכשהוא ייכנס לשלטון הוא יפעל לייהוד העיר ולמניעת כניסה של ערבים.

בחוגי בית אמר לא פעם כי הוא רוצה להתמודד עם הבעיה הדמוגרפית ולחזק את האוכלוסייה היהודית בעיר. לפיכך, כשנודע בעיר על עסקת המכירה, הרבה גבות הורמו ותוך זמן קצר המידע התפשט כאש בשדה קוצים.

סוגיית מכירת בתים לערבים רגישה מאוד בנצרת עילית. בעבר הרב הראשי של העיר, הרב ישעיהו הרצל, יצא בקריאה לתושבים היהודים לא למכור בתים לערבים. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שמשפחה שרוצה למכור את ביתה בעיר נתקלת בבעיה קשה. הקונים הערבים מציעים סכומי כסף גבוהים ומפתים, שקשה לסרב להם.

הבעיה המרכזית של העיר היא לא בערבים, אלא בעובדה ששכניהם היהודים עוזבים את העיר בעקבות המצב. לחרדים, אגב, אסור על פי פסק הלכה למכור בית לערבי, ועל כן גפסו סבור שהם הפתרון הנכון לעיר.

הקונה, זועבי איברהים, אישר את דבר הקנייה: "אכן קניתי את הבית מרונן פלוט, אך אני מסרב להגיב בנושא".

הקולגות של פלוט במחנה הימין הביעו צער על הצעד בו נקט. "אם זה נכון, צר לי על כך", אמר זאב הרטמן, "ליבי איתו על האסון שפקד אותו ושערי התשובה אינם נעולים".

חיים ברטפלד, מי שבמהלך הבחירות האחרונות שימש ראש המטה של פלוט, אמר: "אני לא נכנס לו לחיים האישיים, אבל עצוב מאוד שכך זה נעשה".

ראש העירייה שמעון גפסו, אמר בתגובה: "רצונו של אדם כבודו. עם זאת אני מצפה מאיש ציבור שמתמודד לראשות עיר,
לחשוף בפני הציבור מידע מעין זה ולא להסתירו".

נראה כי פלוט לא מתרגש מתגובות הסובבים: "למשפחתי היה בית קרקע שעמד למכירה במשך 6 שנים, עד שנמכר לפני 8 חודשים למשפחה נוצרית מכובדת. זה איננו המקרה הראשון של רכישת בית בנצרת עילית על ידי לא יהודים. משפחתי, משפחת פלוט, מתגוררת כבר כמה שנים בדירה בבית רב קומות בעיר, ואני אמשיך להתגורר בנצרת עלית".