צילום: אביהו שפירא נופר אוחנה מנווה אטי"ב, תלמידת תיכון 'הר וגיא', הגישה מועמדות לתוכנית 'מנהיגות עשרה' במסגרת פרויקט של שותפות 2000 כדי להיכלל במשלחת של בני נוער ישראלים לחו"ל. ממש לפני שניגשה למבחני המיון, התברר לה שתלמידים מרמת הגולן אינם יכולים להיות כלולים בתוכנית.

זה התחיל ממודעה שנתלתה בתחילת שנת הלימודים הנוכחית בבתי הספר התיכוניים באצבע הגליל, ופורסמה גם בעיתונות המקומית. במודעה נכתב: "דרושים בני נוער, תלמידי י'-י"א להצטרף למשפחת 'מנהיגות עשרה-דילר' של הפדרציה היהודית של סן פרנסיסקו באצבע הגליל". בהמשך המודעה פורטו השעות והימים בהם יתקיימו מבחני המיון למועמדים בבתי הספר 'הר וגיא', 'עמק החולה' ו'דנציגר', לאחר שעות הלימודים.

גם אוחנה ראתה את המודעה הזאת, והיא וכמה חברות נוספות מיישובי צפון רמת הגולן, הלומדות יחד איתה בהר וגיא, החליטו לגשת למבחנים. היא התקשרה, מסרה את פרטיה האישיים וקיבלה זימון למבחנים. כמה ימים מאוחר יותר, התקשרו אליה והודיעו לה שבגלל שהיא תושבת רמת הגולן, היא אינה יכולה להיות כלולה בתוכנית. "התבאסתי", אמרה השבוע נופר, "זו תוכנית יוקרתית שלא כל אחד מתקבל, וזו חוויה מאוד מיוחדת. יוצאים לחו"ל, פוגשים הרבה בני נוער ומשתתפים בפעילויות מאוד מעניינות. זה פשוט לא הוגן".

מטעמי נוחות
תוכנית מנהיגות עשרה-דילר היא תוכנית שהחלה תחת הכנפיים של 'שותפות 2000'. המטרה הראשונית הייתה ליצור קשר ישיר בין קהילות יהודיות מחו"ל לרשויות מקומיות בארץ, במטרה שהיהודים מחו"ל יתרמו כספים לארץ. ההנהלה הראשית של מנהיגות עשרה-דילר חיברה בין קהילות יהודיות בחו"ל לרשויות מקומיות בארץ, וכך יצא שקהילת סן פרנסיסקו התחברה לחמש רשויות מוניציפאליות באצבע הגליל, קרית שמונה, מטולה, יסוד המעלה ושתי המועצות האזוריות, גליל עליון ומבואות חרמון. המועצה האזורית גולן, לא נכללה בתוכנית הזאת.

"זו בעיה לא חדשה", אומרת הרכזת האזורית של מנהיגות עשרה-דילר, אורנה ריין. "אנחנו כבר 11 שנה בתוכנית הזו, ובכל שנה ניגשים כ-100 מועמדים, שמתחרים על 18 מקומות. ברור שניתנת עדיפות לתלמידים ששייכים לרשויות השייכות לתוכנית".

ריין טוענת, כי הסיבה לכך שהחליטו לפרסם את המודעות בבתי הספר בצפון הגולן היא טכנית לחלוטין, להגדרתה. "בבתי הספר נמצאים כל בני הנוער וכך אנו יכולים להיות בטוחים שכולם יקראו את המודעה", היא מסבירה. "גם קיום המבחנים בבתי הספר נעשה רק מטעמי נוחות, כדי לחסוך מהמועמדים את הטרחה לבוא במיוחד".

ליאת כהן רביב, הרכזת הארצית של מנהיגות עשרה-דילר, השתדלה להבהיר שאין פה מצב של קיפוח: "יש פרויקטים חברתיים ייחודיים גם ברמת הגולן שאליהם בני נוער מהגליל מנועים מלהצטרף. אני מכירה את זה כי בעבר הייתי מנהלת אגף הנוער במועצה האזורית גולן. באצבע הגליל יצרנו איחוד בין בני נוער מקרית שמונה יחד עם בני מושבים וקיבוצים, וזה לא דבר מובן מאליו. במקביל התחלנו בהליכים להכללת הגולן בתוכנית של מנהיגות עשרה-דילר. לא יכולנו מצד אחד לחפש שותפות חדשה עבור רמת הגולן, ומצד שני לצרף בני נוער מרמת הגולן לתוכנית של אצבע הגליל".

שאול אוחנה, אביה של נופר: "אם הגולן לא אמור היה להיכלל בתוכנית, היו צריכים לרשום במודעה שזה מיועד רק לרשויות
באצבע הגליל. מכיוון שזה לא היה רשום, אי אפשר לעשות אפליות".

ריין: "בשנים עברו רשמנו שזה מיועד רק לאצבע הגליל. השנה רצינו לפתוח את זה לכל תלמידי בית הספר. רק בשלב יותר מאוחר הובהר לנו מההנהלה הארצית, שהדבר בלתי אפשרי. הייתה פה אי הבנה, ואנו באמת מצטערים על עוגמת הנפש, אבל לא הייתה לנו ברירה".