צילום: ויז'ואל/פוטוס כ-200 תושבי היישוב גן נר קיבלו לאחרונה התרעה מעו"ד מטעם רשם האגודות, כי יש להם חוב מים עבור חברת המים 'אגודת מושבי תענ"ך', שהתפרקה לפני כחצי שנה, ועליהם לשלמו תוך 30 יום. אלא שלתושבים לא ידוע על החוב ומאז פירוק אגודת מושבי תענ"ך, חברת 'מי רם' מטפלת בהם.

במשך שנים נהגו תושבי גן נר לשלם את חשבונות המים לחברת מקורות בתיווכה של חברה חיצונית בשם 'אגודת מושבי התענ"ך'. אולם, בשל קשיים אליה נקלעה החברה, רשם האגודות בבית המשפט מינה מפרק לחברה, עו"ד יפתח עניה, בחודש מרץ השנה, ובמקום האגודה מינה ועד גן נר את חברת 'מי רם חברה למים ותשתיות בע"מ', לשמש כמתווכת בין תשלומי המים לחברת מקורות.

ב-1 בספטמבר השנה פנה עו"ד עניה לתושבים כאמור, וציין כי עליהם לשלם חוב מחודש מרץ ובנוסף שכר טרחה.

לטענת התושבים, הם קיבלו עצה מרב"ש היישוב, מיכאל סמה, שאחראי גם על תחזוקת המים וקריאת המונים, להעביר את הוראת הקבע בחשבון הבנק לחברת מי רם.

"בחודש מרץ השנה התקשר אליי הרב"ש וסיפר שהיישוב עובר לעבוד עם חברת מי רם, שאוספת גם היא את חשבונות המים עבור מקורות", סיפרה השבוע מירית שקד ברק תושבת גן נר. "לא הסבירו לי למה. חשבתי שהם אולי מציעים שירות טוב יותר. עובד נור הציע לי להעביר את הוראת הקבע לחברה החדשה, ואמר לי שאין לי חובות לחברה הישנה. לדבריו, חברת מי רם תהיה זו שתדאג להסדיר חובות של תושבים מול אגודת מושבי התענ"ך וזאת כדי להקל עליהם במעבר בין החברות. כמובן שהסכמתי".

עכשיו היא נדרשת לשלם 312 שקל עבור חודש מרץ, ובנוסף שכר טרחה לעו"ד בסך 236 שקל. במכתב הובהר לברק שקד כי אם לא תשלם תיתבע בלשכת ההוצאה לפועל.

"ההתמרמרות פה ביישוב רבה", אמר תושב נוסף, "אנשים נוספים קיבלו מכתב דומה. האגודה השאירה בלגן וככל הנראה הייתה בעיה באיסוף הכספים בחודש מרץ, שזה החודש שחברת מי רם החלה לפעול ביישוב. מה שקורה, שעכשיו אנחנו צריכים לשלם גם חוב מחודש מרץ וגם שכר טרחה לעו"ד, זה מקומם ביותר ואנחנו בודקים עם הוועד כיצד ניתן לטפל בנושא".

סמנכ"ל חברת מי רם, דוד רום: "עם פשיטת הרגל של אגודת מושבי התענ"ך נותר היישוב גן נר עם חוב של כ-700,000 שקל לחברת מקורות. על פי בקשה של הוועד בגן נר, נכנסו לתפקיד במקום האגודה.

במקביל מונה מפרק לאגודה מושבי התענ"ך שהחל על פי חוק לגבות חובות מהתושבים, והכסף עובר אל המפרק. אנחנו במי רם הבטחנו שנעזור ככל שנוכל ושלחנו מכתב למי שהיה חייב כספים מהנתונים שהצלחנו להשיג. יש לציין, כי האגודה עם עזיבתה לקחה את כל המידע והנתונים על חובות".

יו"ר הוועד המקומי, עובד נור: "המפרק מבקש כספים מאנשים שלא בטוח שהם חייבים. גם לא בטוח שהמפרק יעביר את הכסף למקורות. נקיים עמו פגישה במטרה להבטיח שהכסף יועבר למקורות והתושבים לא ייפגעו".

עו"ד עניה: "תושבי גן נר צרכו מים וקיבלו שירות, הם לא צריכים להמתין למכתב כדי לשלם חשבון מים. אנחנו מצפים שכל
בעל חוב יסדיר אותו כחוק. המכתב נשלח רק בספטמבר מכיוון שרק אז התברר לנו מי החייבים".

"בנוגע לשכר הטרחה, השקענו זמן בהפעלה של מערכת שלמה רק כדי להזכיר לבנאדם שצרך איקס קוב מים להגיע לשלם. כמו כן, מה שאמור לעבור למקורות יעבור ומה שאמור להישאר באגודה, יישאר".

הרב"ש, מיכאל סמה, סירב להגיב בנושא.