צילום: שי וקנין 32 חודשי מאסר בפועל נגזרו השבוע על ראפת חאמד, תושב נצרת שהואשם בתאונת פגע וברח בדצמבר 2006 ביפיע. בנוסף נגזרו על חאמד שנתיים מאסר על תנאי ופסילת רישיון נהיגה למשך 13 שנים.

על פי כתב האישום נהג חאמד במהירות מופרזת ברכב גרר כאשר בדמו התגלתה כמות אלכוהול הגבוהה ב-310 אחוז מהכמות המותרת, איבד את השליטה ברכב והתנגש ברכב פרטי שהגיע מהכיוון השני. נהג הרכב הפרטי נפצע קשה והנוסעת שישבה לצדו נהרגה. חאמד עצמו נפצע קל ועזב את המקום מיד לאחר התאונה.

בכתב האישום המקורי יוחסו לנאשם עבירות של הריגה, מעשה פזיזות תוך נהיגת רכב, נהיגה בשכרות, עזיבת מקום התאונה מבלי למסור את פרטיו ולהודיע למשטרה ומבלי שהזעיק עזרה, נהיגה בקלות ראש שגרמה לנזק לאדם ולרכוש, נהיגה במהירות בלתי סבירה וסטייה מנתיב הנסיעה.

לטענתו הוא רק יצא לשתות עם חברים לרגל עיד אל-אדחה והוא אינו שיכור סדרתי. הנאשם כפר באישום של עזיבת מקום התאונה ואישום זה הוסר מכתב האישום בתמורה להודאתו בשאר הסעיפים. במשך חמש השנים בהן מחזיק חאמד ברישיון נהיגה הספיק לצבור לחובתו 18 הרשעות, ביניהן עבירות בטיחותיות כגון נהיגה ברכב לא תקין, אי ציות לתמרור ונהיגה במהירות מופרזת.

כתוצאה מעבירות אלו היה חאמד בפסילה מינהלית לתקופה של 90 יום, ולאחריה נפסל רישיונו למשך 6 חודשים על ידי בית המשפט ומאוחר יותר שוב נפסל רישיונו. בסך הכול נפסל רישיונו למשך שנה ו-9 חודשים מנהלית ושיפוטית.

שופטת בית המשפט המחוזי בנצרת, נחמה מוניץ, קבעה: "דומה שאין עוד צורך לאמור והכול יודעים שהקטל בדרכים
הינו מכת מדינה הנעוץ ברובו בגורם האנושי. חוסר זהירות, חוסר התחשבות, חוסר כבוד הדדי, חוסר משמעת לכללים הבסיסים, כל אלה מאפיינים נהיגתם והתנהגותם של נהגים רבים בדרכים. התנהגות זו הינה הגורם העיקרי והמכריע לתאונות הדרכים".