צילום: שרון צור ארבע שנים אחרי שפונו 26 יישובים מחבל עזה ומיישובי הצפון והשומרון, הוקמה ועדה לבדיקת התאקלמות המפונים ובפיה בשורות לא מעודדות: אחוז האבטלה בקרב המפונים עלה ו-80 אחוז מהמשפחות לא מתגוררות בבית קבע. המפונים מרגישים שקיבלו סטירת לחי מהמדינה שהטיחה כי בעבור הפינוי מביתם יזכו לחיים חדשים והולמים באותה המדינה. בשבוע שעבר, בעקבות פרסום הדוח, מחה תושב עפולה על המדינה שהביאה אותו כפי הגדרתו "לפת לחם".

במסגרת תכנית ההתנתקות פונו כ-9,000 בני אדם מבתיהם ב-26 יישובי בחבל עוטף עזה, וארבעה יישובים בצפון השומרון. הממשלה הבטיחה פיצוי הוגן ומקומות תעסוקה, אולם כנראה שבסיפור הזה הבטחות ומעשים לחוד. עקב תלונות של מפונים רבים כי המדינה אינה עומדת בהבטחותיה הגרנדיוזיות, החליטה הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת להקים ועדת חקירה ממלכתית בחודש ינואר השנה, שמטרתה לבדוק לעומק את טיפול הרשויות במוסמכות במפוני גוש קטיף והשומרון.

ממצאי הוועדה שפורסמו כאמור השבוע מציגים נתונים מדאיגים, לפיהם הממשלה לא טיפלה במפונים כראוי וכמובטח. בדוח מצוין כי 80 אחוז מהמפונים טרם מתגוררים בבתי קבע ו-16 אחוז מחוסרי עבודה.

אחד האנשים שיכולים לעמוד בתיאור הדוח הוא סינוואני שפונה מהיישוב כדים שבצפון השומרון. סינוואני (64) התגורר ביישוב והתפרנס מחקלאות עם אשתו וארבעת בנוי במשך 25 שנה, וכיום מתגורר בעפולה.

מתוך דוח הוועדה עולה, כי הפיצויים היו נמוכים מכפי שהבטיחה המדינה למפונים, ולכן דרשה שהנושא יעלה על סדר יומה של הממשלה. "עברנו להתגורר בכדים מתוך אידיאולוגיה ומתוך האמונה שצריך להתיישב באזורים לא מיושבים ולפתח אותם", אמר סינאווני.

אלא שסינאווני מתקשה למצוא מקום עבודה, הפיצויים נגמרו והוא נותר ללא כל לדבריו. "לא הבאתי כסף הביתה, הרגשתי אפס וזה השפיע על חיי המשפחה. הביאו אותי לפת לחם", הוא אומר בכאב, "אני, שהייתי עשיר והרגשתי על גג העולם, נכנסתי לקשיים כלכליים בעקבות הפינוי. נאלצתי לסגור את העסק ובדרך הממשלה הערימה עליי קשיים רבים בנושא הפיצויים".

התסכול הקשה הביא את סינוואני לשבות רעב מול משרדי הממשלה בשנת 2006. עוד באותו יום, חש סינוואני ברע, אושפז
בבית החולים ואובחן כסובל מאירוע מוחי. בעקבות האירוע החליטו במשרדי הממשלה על מתן פיצוי מסוים לסינוואני, אך הפיצויים נגמרו מזמן וסינוואני נותר כעוס. "אני מרגיש מקופח. יש לי ארבעה ילדים, כולם שרתו ומשרתים ביחידות מובחרות וגם הם לא קיבלו פיצויים. גם הם סבלו מהתהליך, אבל הממשלה לא מכירה בהם. אין פה צדק אמיתי".