במסגרת פעילות תכנית המשרד להגנת הסביבה "הולכים על נקי - זאת הכנרת שלנו" הגיעו בשבוע שעבר לכנרת כ-150 ילדים מרחבי הארץ, במסגרת פרויקט 'ידידות צהלה', לקחת חלק פעיל בשמירה על ניקיון הכנרת ולהשתתף בפעילות הסברה לנופשים באזור, המעבירה את המסר לחשיבות השמירה על ניקיון הכנרת. במהלך הפעילות הצמידו המתנדבים מגנטים על מכוניות הרוחצים, עליהם נכתב "זכרת לשים את הזבל בפח?".

זו השנה החמישית בה מגיעים בני נוער במסגרת פרויקט ידידות צהלה לכנרת בכדי לתרום מזמנם וממרצם לקהילה ולסביבה. השנה ילדי ידידות צהלה שהגיעו מנהריה, קרית אתא, חיפה, מועצה אזורית חוף הכרמל ורחובות, השתתפו בניקיון מספר חופים, פרצו שביל חדש במסגרת "שביל סובב כנרת", וכן הסבירו לנופשים את החשיבות בשמירה על ניקיון הכנרת.


"הזדעזעתי מכמות הזבל שהישראלים משאירים אחריהם"

בני הנוער, בגילאי 15-18, חומשו על ידי המשרד להגנת הסביבה ומנהלת הכנרת במאפרות אישיות שחולקו לציבור המעשנים, לשימוש בעת שהייתם בכנרת, וכן ב"מגנטי תזכורת".

לאחר שבני הנוער נפגשו עם הנופשים על שפת החוף, פנה הנוער לעבר המכוניות החונות בסביבת החופים ולראשונה בישראל הוצמדו לדלתות המכוניות מגנטי תזכורת, כדי להזכיר לנופשים לשים את הזבל בפח לפני שהם נוסעים מהאזור.
"אנו מקווים שהמגנט יהווה תזכורת קטנה לחלקם של המטיילים באחריות לניקיון הטבע", אמרה מנהלת יחידת הסברה וחינוך סביבתי במנהלת הכנרת, יעל סלע, "הנופש מקבל את הטבע נקי והמגנט אמור להדליק לו נורה אדומה שעליו יש אחריות אישית להשאיר את הטבע שלנו נקי".

בני הנוער התפלאו לראות כי פעילותם שינתה במשהו את התנהגות הנופשים. "ראינו ילדים אשר הבחינו במגנטים והכריחו
בצרחות את אבא שלהם לחזור יחד איתם לחוף ולזרוק את הזבל לפח", אמר אחד הנערים, ואחרת הוסיפה: "הזדעזעתי מכמות הזבל שהישראליים משאירים אחריהם במקור המים שלנו. אני לא מתחרטת לשנייה שבאתי – אבל הייתי מוותרת על התענוג הזה אם כל אחד היה לוקח לבד את הזבל שלו לפח".