צילום: ערבה דגן סלע 'כסא אליהו' המוצב בנחל מירון הושחת השבוע, לאחר שרוססה עליו הכתובת 'נ נח נחמ נחמן מאומן'. ברשות הטבע והגנים הופתעו מהמחזה המביש ומבטיחים לנסות ולהסיר את הכיתוב. עד כה לא נעצרו חשודים במעשה ולא נפתחה חקירה במשטרה.

הסלע בעל התצורה הייחודית וצבע הירוק מנקר העיניים נקרא כך, משום שעל פי האגדה אליהו הנביא יודיע על בואו של המשיח בכך שיישב על הסלע הזה, ויתקע בשופר. נראה כי המשחיתים לא סמכו על כך שאליהו ידע אילו מילים עליו להגיד בין תקיעה לתקיעה, ולכן כתבו לו אותן על הסלע.

"אני מטייל המון באזור וכשראיתי את 'כסא אליהו' חשכו עיניי. אסור לתת לדברים כאלה לקרות בטבע", אמר עמית בן חיים שנוהג לטייל באזור.

מטיילת אחרת, סיוון פילוסוף, הוסיפה: "אם הם היו שוכרים פקחים, אחרי כמה קנסות אנשים היו מפחדים ואף אחד לא היה מלכלך באף שמורה והקופה שלהם הייתה נשארת ריקה. מה שהם עושים זה לשמור על כמה שמורות נבחרות על חשבון שאר שמורות הטבע, שכמו שאנחנו רואים נשארות לחסדיהם של ברברים", הוסיפה מטיילת נוספת, סיוון אליהו.

עומרי גל, עוזר דוברת רשות הטבע והגנים, אמר כי "רשות הטבע והגנים מעסיקה פקחים אזוריים ופקחים מתגברים על מנת לפקח על השמורות הפתוחות, שהן רוב מוחלט של השטח עליו אנו מופקדים. על רקע זה לא ברורה לי הקביעה שהרשות לא מחלקת קנסות ואזהרות. דווקא בשטחים הפתוחים בהחלט מחלקים קנסות, הגם שחשובה לנו מאוד הסברה לצד האכיפה. במקרה דנן, אין ספק שלא היו מסתפקים באזהרה ונותנים קנס. כמובן שיעשה מאמץ להסיר את הכתובת הזו".

דב גרינבלט, דובר החברה להגנת הטבע, הוסיף: "השטחים הפתוחים בישראל וערכי הטבע והמורשת בה, מהווים אבן
שואבת למטיילים רבים, אנשי טבע ואזרחים מכל רחבי הארץ הרוצים לבלות את זמנם הפנוי בחיק הטבע וליהנות מנופי הארץ. כל פגיעה בטבע, בשטחים הפתוחים ובערכי נוף ומורשת אלו היא חמורה ואנחנו מקווים, כי הגורמים האחראים למקרה זה ימצאו את האשמים וימצו איתם את הדין".