צילום: שרון צור מלחמת מכתבים בין השמיניסטים ברחבי הארץ: בראשית החודש כתבו 88 שמיניסטים מרחבי הארץ מכתב בו הם יוצאים נגד צה"ל, וקוראים לבני נוער אחרים להצטרף אליהם ולסרב להתגייס ל"צבא הכיבוש והתוקפנות". במכתב טוענים הסרבנים כי "הכיבוש יוצר מציאות בלתי נסבלת עבור הפלסטינים בשטחים, והציבור בישראל לא יהיה בטוח כל עוד הפלסטינים חיים תחת כיבוש". בין החתומים על מכתב הסרבנים גם דרוזים מהכפר מר'ר: "מצד אחד אני לא רוצה לאכזב את המשפחה שלי, ומצד שני אני לא יכול להתגייס לצבא שאיני מאמין בו".

השמיניסטים של העמק הזדעזעו, והחליטו שאינם יכולים לעמוד מנגד ולשתוק לנוכח התופעה. למעלה מ-1,000 בני נוער מהעמק והסביבה כבר חתמו על "מכתב השמיניסטים של העמק", הטוען שסרבנות זו עבירה פלילית, וקורא
להתגייס לצה"ל. "אנו, הנוער בעמק יזרעאל, שואפים להשמיע קול אחר של שמיניסטים", מסבירים כותביו. "אנו רואים בגיוס לצה"ל הכרח קיומי, וברור לנו שאין דרך אחרת לשמור על ביטחון העם היהודי ועצמאותו בארץ ישראל ללא צבא ההגנה. צריך לעקור מהשורש את תופעת הסרבנים".

"מדינת ישראל לא ניתנה לעמנו על מגש של כסף", מסבירים השמיניסטים את ההכרח שבגיוס לצה"ל. "עצמאותנו וביטחוננו נשמרים כבר 62 שנים בזכות אנשי מערכת הביטחון, שלצד נאמנות והקרבה למדינה פועלים על פי הקוד האתי של צה"ל ושומרים על צה"ל כצבא המוסרי ביותר בעולם בנסיבות בהן הוא פועל".

את המכתב שלחו השמיניסטים לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבטחון אהוד ברק ושר החינוך גדעון סער, ופתחו גם קבוצה באתר הפייסבוק.

תגובת הסביבה, מספרים יוזמי מכתב נוער העמק, הייתה מפרגנת ביותר, החל מבני משפחותיהם ומנהלי בתי הספר, ועד להיענות של קרוב ל-100% בקרב בני הנוער לחתימה על המכתב.

הידיעה המלאה מופיעה בסוף השבוע בידיעות העמק, ידיעות טבריה וידיעות קרית שמונה