צילום: יורם אבן צור תושבי קרית שמונה השתוממו לגלות שתיאטרון מרא"ה בעיר נסגר בשבוע שעבר בשל חוב עבור אספקת החשמל. התיאטרון נאבק דרך קבע בקשיים כלכליים, ובשבוע שעבר החליטה הנהלת ההסתדרות בעיר שהמבנה בבעלותה, לסגור את התיאטרון עד לפירעון החוב.

"היה עיכוב בהעברת כספים שאנו אמורים לקבל ממינהל התרבות בגלל החגים", הסביר השבוע מנהל התיאטרון עופר שמר, "אין לי טענות כלפי ההסתדרות, הם לא צריכים לשלם במקומנו את חשבון החשמל. אני שמח שהעניין הוסדר".

לקיים תיאטרון רפרטוארי בעיר כמו קרית שמונה, זו משימה כמעט בלתי אפשרית. בייחוד לנוכח העובדה שהעירייה אינה מתקצבת את התיאטרון. עובדה שלא תשתנה גם בשנת התקציב הקרובה. ראש העירייה, ניסים מלכה, הבהיר לא פעם כי אין באפשרות העירייה לתקצב גופים חיצוניים עד לסיום תוכנית ההבראה. אולם שמר טוען כי העירייה כן בוחרת לתקצב גופים שונים, ולכן זו רק שאלה של סדרי עדיפויות.

"אנחנו משתדלים להגדיל ככל שניתן את ההכנסות העצמיות שלנו", אמר שמר, "בזכות תרומה של קרן פרידמן, יכולנו לסבסד את מחיר המנויים, והגענו השנה ל-300 מנויים קבועים לתיאטרון. ההכנסות העצמיות שלנו גדלו השנה ב-45 אחוז, ומינהל התרבות, לאור התרשמותו מהפעילות שלנו החליט להגדיל את ההקצבה לתיאטרון".

"אנו מעלים השבוע הצגה חדשה בשם 'המאהב', ואנו מוזמנים להופיע בתיאטראות בכל רחבי הארץ. בחודשים יולי-אוגוסט
הופענו 20 פעם מחוץ לעיר, וזה כלל גם הופעה בבמה המכובדת של תיאטרון החאן בירושלים. המופעים מחוץ לקרית שמונה מסייעים למצבנו הכספי, אבל הערך העיקרי שלהם הוא ייצוגה של קרית שמונה בקרב הציבור הרחב בארץ, שלומד שקרית שמונה זה יותר מאשר קטיושות ומפעלים שנסגרים".