צילום: מאיר אזולאי תלמידי בית הספר היסודי 'תומר' בבית שאן לומדים חקלאות עם לוח וגיר, במקום עם מעדר וטורייה. מתחילת שנת הלימודים לא מצאה עיריית בית שאן תקציב להסעת התלמידים מבית הספר לחווה החקלאית שנמצאת במרחק של חמש דקות נסיעה מבית הספר.

תכנית הלימודים בבתי הספר היסודיים בארץ כוללת את שיעורי החקלאות כמקצוע הכרחי וחיוני להתפתחות התלמיד, במטרה ולהקנות לתלמידים ערכים וידע על עבודת האדמה.

כמו כן, מטרת לימודי החקלאות היא ללמד את התלמידים להשתמש בכלי העבודה השונים בצורה מעשית, במטרה ללמד את התלמידים לשייך בין העבודה שלהם לבין התוצר החקלאי.

בעיר בית שאן שני בתי ספר יסודיים – 'גלבוע' ו'תומר'. בית ספר 'גלבוע' שוכן בסמוך לחווה החקלאית, ועל כן אין צורך בהסעות ותלמידי בית הספר נהנים מן השיעורים המעשיים. אך מתחילת שנת הלימודים ועד היום טרם נמצא פתרון לבעיית התלמידים בבית ספר 'תומר', וההורים זועמים.

"אנחנו תמיד שומעים על תוכניות פיתוח במערכת החינוך", מספר אביה של תלמידה בבית הספר, שמעון אזולאי, "אך כשמדובר בעניין קטן, העירייה מתקשה למצוא תקציב. אני לא מבין למה הבת שלי צריכה ללמוד חקלאות ללא המחשה ועבודה עם האדמה".

מעיריית בית שאן נמסר: "בגין שינוי הקריטריונים לאישור הסעות לתלמידים בבתי"ס רגילים ירד מס' התלמידים הזכאים בבי"ס תומר באופן דרסטי.

ע"פ הקריטריונים של משרד החינוך זכאים רק 8 מתלמידי ביה"ס להסעה, מה שלא מאפשר השתתפות משרד החינוך בהסעות. לפנים משורת הדין, הציעה עיריית בית שאן להורי התלמידים לממן החזר סכום שווה ערך להשתתפות שלא אושרה ממשרד החינוך, כאשר ההורים ישלימו את ההפרש למימון ההסעה. עד כה טרם קיבלה העירייה מענה להצעתה".