צילום: שרון צור החלטת הממשלה על הקפאת הגעתם של עובדים זרים לארץ, מאיימת למוטט כלכלית את החקלאים. הנזקים הכלכליים של המחסור בעובדים נאמדים במאות אלפי דולרים והחקלאים משוועים לידיים עובדות. ביום ראשון ייפתח מאבקם, במהלכו ייחסמו כבישים וצמתים מרכזיים, בניסיון להחדיר את מצוקתם לתודעת מקבלי ההחלטות בממשלה.

החקלאים מבקשים להתיר את הגעתם של 5,000 עובדים מתאילנד, במקום עובדים שסיימו את עבודתם בארץ וחזרו לארצם במהלך השנה. "הישראלים לא רוצים לעבוד בחקלאות", מסבירה אורלי שור, חקלאית מבית שערים, "זו עבודה בתנאים קשים". לשור יש 11 היתרים לעובדים, אבל בפועל עובדים אצלה רק שבעה. חלק מהעובדים סיימו את עבודתם וחזרו לארצם, ובגלל מדיניות סגירת השמים, נוצר הפער.

"ניסינו להעסיק אמהות חד הוריות, נשים ערביות ופועלים אתיופים", מספר יוסי כהן, חקלאי מפרזון, "אבל אף אחד מהם לא החזיק מעמד".

המחסור בעובדים גורם לנזקים כלכליים כבדים הנאמדים במאות אלפי דולרים, ואת הכסף הזה, מבהירים החקלאים, אף אחד לא מתכוון להחזיר להם. החקלאים זועמים על ההליך המסורבל והטרטור אותו הם עוברים במשרד הפנים על מנת לקבל אישורים לעובד זר, ומפנים אצבע מאשימה אל עבר משרד החקלאות.

משרד החקלאות, בתגובה, מבטיח כי הוא עובד על פיתוח המיכון שיקטין את התלות של החקלאים בעובדים הזרים. אבל למאות הקילו של התבלינים של יוסי כהן, שנזרקים בשל היעדר ידיים עובדות, זה כנראה יהיה מאוחר מדי.

הכתבה המלאה מופיעה בסוף השבוע ב'ידיעות העמק' ו'ידיעות טבריה'