צילום: AP שופט בית המשפט לנוער בבית משפט השלום בנצרת, יובל שדמי, נמנע מהרשעה וגזירת מאסר בפועל על צעיר בן 17 מאזור נצרת הנאשם בהשלכת אבנים על רכב משטרה במחאה על מבצע 'עפרת יצוקה', מכיוון שטען כי בתי המשפט בישראל מרשיעים צעירים ערבים, אך נמנעים מלהרשיע חרדים ומתנחלים הנאשמים בעבירות דומות.

השופט קבע כי מדינת ישראל מבצעת אכיפה בשני מסלולים מקבילים ושונים מהותית, כאשר ביחס לקטינים מהמגזר היהודי המבצעים עבירות דומות, דוגמת הפגנות החרדים בירושלים או האלימות כלפי שוטרים בעת הריסת הבתים ביישוב 'עמונה', מגלה המדינה סלחנות ומקפיאה או מבטלת את רוב ההליכים נגד הקטינים. לעומת זאת, בכל הנוגע לאכיפה כנגד קטינים מן המגזר הערבי, נוקטת המדינה ביד קשה, וגוזרת עונשי מאסר על הצעירים.

"אם סבורה המדינה", כותב השופט שדמי בפסק הדין, "שעבירות 'אידיאולוגיות' מצדיקות אכיפה סלחנית ביחס לקטינים, כך ייעשה ביחס לכל הקטינים, בלא הבדל לאום או דת".

השופט לא זילזל בחומרת המעשים וציין כי בשל העבירות שביצע, "ראוי היה לגזור לנאשם מאסר בפועל ממשי למשך חודשים רבים, על מנת להרתיע אותו ואת הרבים, מלחזור על מעשים דומים, שהינם חמורים ופסולים בתכלית, ונזקם לחברה רב עד מאוד". אלא שפסק דין כזה, כתב השופט, היה משתלב כחוליה נוספת בשרשרת של אכיפה בררנית, ועל כן לא יכול היה לנהוג כך.